reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

KARTALKAYA’DA KAR YAĞIŞI SEVİNÇLE KARŞILANDI

KARTALKAYA’DA KAR YAĞIŞI SEVİNÇLE KARŞILANDI
15 Ocak 2021 - 14:27

Türkiye’nin önemli kış turizmi merkezlerinden Kartalkaya, kar yağışının ardından beyaz örtüyle kaplandı.

Bolu’daki Kartalkaya Kayak Merkezi’nde dün gece saatlerinden beri etkili olan kar yağışı devam ediyor.

Kar kalınlığının hem yağan kar hem de yapay karlama sistemi sayesinde yaklaşık 1 metre olarak ölçüldüğü kayak merkezine Türkiye’nin çeşitli illerinin yanı sıra Rusya, Ukrayna, Katar, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden gelen turistler, açık olan pistlerde kayak ve snowboard yaparak beyaz örtünün tadını çıkardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre bugün ölçülen en düşük sıcaklık – 7,1 ile Iğdır Karakoyunlu olurken Kartalkaya Kayak Merkezi – 6,9 dereceyle ikinci sırada yer aldı.

“PİSTLERDE KAR SIKINTISI YOK”

Kayak merkezindeki Dorukkaya ve Kaya Palazzo otellerinin genel müdürü Yusuf Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, bekledikleri kar yağışının geç de olsa geldiğini söyledi.

Normal şartlarda aralık ayında yağması gereken karın yeni etkili olmaya başladığını belirten Avcı, “Son 2 gündür yağan kar 1 metreyi aşmış durumda. Bu, cuma günü ve hafta sonuna kadar da devam edecek. Bu da bizim için büyük bir avantaj. Havanın soğumasıyla pistlere yapay karlamayla da takviye kar yağdıracağız. Kayakseverlerin bir an önce Kartalkaya’ya gelmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Avcı, etkili olan kar yağışının ardından gerek hafta içi gerekse de hafta sonu tatili için rezervasyon taleplerinin artığını dile getirerek, “Rezervasyonlar geliyor ve ciddi bir talep alıyoruz. İnşallah sömestir tatili de bu karla birlikte daha güzel olacak. Şu an pistlerde kar sıkıntısı yok. Pistlerimiz açık. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında değerlendirilen yasaklamanın pistlerde de kalkması hem kayakseverler için hem de bizim için de çok önemli bir çözüm oldu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki kayak merkezlerinin bu sene yabancıların ciddi anlamda tercih ettiği yerlerden olduğuna işaret eden Avcı, özellikle de Rusya, Ukrayna, Katar, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerden turistlerin Türkiye’ye ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kep Adresi [email protected]