reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

KİMLİK VE EHLİYET BİRLEŞİYOR; TARİH AÇIKLANDI!

KİMLİK VE EHLİYET BİRLEŞİYOR; TARİH AÇIKLANDI!
17 Eylül 2020 - 10:15

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinin cuma gününden itibaren başlayacağını açıkladı. Soylu, “Cuma gününden itibaren ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesini başlatıyoruz” dedi. 

Haber: ASLI AKIŞ

Ülkemizde kimlik ve ehliyetlerin yenilenmesi sonrasında en büyük taleplerden birisi, ehliyet ve kimliğin tek kartta birleştirilmesi olmuştu. Bu kapsamda çipli kimlik kartları ile ehliyetin bir araya getirileceğinin ve bu sayede iki farklı kart taşınmasına gerek kalmayacağının müjdesi geçtiğimiz aylarda verilmişti.

Aradan geçen birkaç ayın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu projenin başlayacağı tarihi duyurdu.

Çipli kimlik kartları ile başlayan yeni dönemin bir adım ileri taşınacağını belirterek, ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları içerisine Cuma gününden itibaren yüklenmeye başlanacağı vurguladı. Soylu; “Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken ‘ehliyetin yoksa sana ceza yazarım‘ demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz” ifadelerini kullandı.

Kep Adresi [email protected]