reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“KÖROĞLU, TÜRK DÜNYASININ ORTAK KAHRAMANIDIR”

“KÖROĞLU, TÜRK DÜNYASININ ORTAK KAHRAMANIDIR”
18 Ağustos 2017 - 11:56

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Marka Şehir Bolu 5. Uluslararası Köroğlu Festivali için Bolu’da bulunan yabancı halk oyunları dansçılarını kabul etti. Türk dünyasının çeşitli ülkelerinden gelen misafir halk oyunları ekiplerine Köroğlu ile ilgili bilgiler veren Yılmaz, “Köroğlu hepimizin. Köroğlu, Türk dünyasının ortak kahramanıdır” dedi.

Yılmaz ayrıca, Bolu ile Türk dünyası arasındaki ilişkiler için de “İnşallah kısa zaman içerisinde Türk dünyasının her ülkesi ile güçlü bir kardeşlik bağı kuracağız. Bolu, Türk dünyası ile Türkiye arasında bir köprü olacak” ifadesini kullandı.

Marka Şehir Bolu 5. Uluslararası Köroğlu Festivali saat 15.30’da Köroğlu heykeli önünde festival ateşinin yakılması ile start alıyor. Dev organizasyona sayılı saatler kala Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Türk dünyası ülkelerinden gelen halk oyunu ekiplerini kabul etti. Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen kabulde Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, Zerrin Biçen, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert’te hazır bulundu.

“HOŞ GELDİNİZ, İNŞALLAH HOŞÇA VAKİT GEÇİRİRSİNİZ”

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, “Türk dünyasından gelen kardeşlerimizi aramızda görmekten dolayı büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hepiniz inşallah Bolu’da hoşça vakit geçirirsiniz” dedi.

“BOLU TÜRKİYE’DE KÖROĞLU DİYARI OLARAK BİLİNİR”

Türk dünyasının 13 farklı ülkesinden gelen misafir halk oyunları ekiplerine Bolu ve Köroğlu ile ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Yılmaz, Bolu’nun Türkiye’de Köroğlu diyarı olarak bildiğini ve 2 bin 500 metre yüksekliğinde Köroğlu Zirvesi olduğunu söyledi.

“KÖROĞLU HEPİNİZİN”

Türk Köroğlu’nun Bolu’da yaşadığını belirten Yılmaz’ın  “Tabi Azerbaycan ‘Köroğlu bizim’ diyecektir; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan da ‘Köroğlu bizimdir’  diyecektir ama zaten Köroğlu hepimizin. Köroğlu, Türk dünyasının ortak kahramanıdır.” sözleri yabancı dansçılardan büyük alkış aldı.

“ULUSLARARASI KÖROĞLU PARKI TÜRK DÜNYASINI BİR ARAYA GETİRECEK”

Yılmaz ayrıca, Türk dünyasının ortak buluşma noktası olacak uluslararası bir Köroğlu Parkı’nı da şehre kazandıracaklarını kaydetti. Yılmaz, “Her biriniz bu parkı gezdiğinizde kendi ülkenizin temsil edildiğini göreceksiniz. Temelle ilgili kazı başladı, bu yılsonuna kadar da heykeli dikebiliriz. Gelecek sene yapılacak festival etkinliklerimizde de önemli bir yer tutacaktır” dedi.

“TÜRK DÜNYASI ÜLKELERİ İLE GÜÇLÜ KARDEŞLİK BAĞI KURACAĞIZ”

Başkan Yılmaz, Türk dünyası ile olan ilişkilerle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Şu an Azerbaycan ile Kardeşlik ilişkimizi kurmuş durumdayız. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan gibi ülkelerle kardeşlik ilişkilerimizi daha da güçlendirmeye çalışıyoruz. İnşallah kısa zaman içerisinde Türk dünyasının her ülkesi ile güçlü bir kardeşlik bağı kuracağız. Bolu, Türk dünyası ile Türkiye arasında bir köprü olacak.” dedi.

Başkan Yılmaz’ın konuşmasının ardından hediye takdimine geçildi. Yılmaz misafir halk grubu ekiplerine belediyeye ait BOLMEK kursunda yapılan el emeği Türk bayrağını hediye ederken, genç halk oyunları grupları da Başkan Yılmaz’a yöresel kıyafet ve çeşitli hediyeler armağan ettiler.

Kep Adresi [email protected]