reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

MİKRO İŞLETMELER DESTEK PAKETİ NE KADAR KREDİ VERİYOR?

MİKRO İŞLETMELER DESTEK PAKETİ NE KADAR KREDİ VERİYOR?
31 Ekim 2020 - 15:20

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Türker Ateş, kamu bankalarının KOBİ’lere yönelik olarak başlattığı mikro işletmeler destek paketine ilişkin bilgi verdi. Ateş; “KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi hayata geçirilmiştir. 1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacaktır” dedi.

Haber: Aslı AKIŞ

Kamu bankaları, KOBİ’lerin maaş ve kira ödemelerine destek olmak ve finansman ihtiyaçlarını giderilmesini kolaylaştırmak için Mikro İşletmeler Destek Paketi’ni hayata geçirdiklerini duyurdu. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank tarafından yapılan ortak açıklama ile Mikro İşletmeler Destek Paketinin detayları paylaşıldı. Reel sektöre sağladıkları desteği pandemi döneminde de kesintisiz olarak sürdüren kamu bankalarınca, Mikro İşletmeler Destek Paketi uygulamaya alınıyor.

“NAKİT AKIŞININ KORUNMASI HEDEFLENMİŞTİR”

Mikro İşletmeler Destek Paketi Kredi üst limitinin 100 bin TL olduğunu belirten Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş; “Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre KOBİ’lere yönelik 100 bin liraya kadar Mikro İşletmeler Destek Paketi hayata geçirilmiştir.

Mikro İşletmeler Destek Paketi ile KOBİ’lerin başta maaş ve kira ödemeleri olmak üzere; temel maliyetlerinin karşılanması böylelikle finansman ihtiyaçlarını giderilmesiyle beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki nakit akışının korunması hedeflenmiştir” dedi.

“AZAMİ KREDİ LİMİTİ İSE 100 BİN TL OLACAKTIR”

Mikro işletmelere destek paketinde nakit işletme kredisinin yanında farklı ekonomik ürünler sunulduğunu ifade eden Ateş; “Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı olarak, 48 aya kadar vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden, cirosu 3 milyon TL’ye kadar olan firmalar yararlanabilecektir. 1 milyon TL’nin altında ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılan kredide, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin azami kredi limiti ise 100 bin TL olacaktır.

Bu amaçla firmaların kredi limitinin en fazla yüzde 10’u nakit olarak serbest kullanıma bırakılacak, en az yüzde 90’lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. kişilere ve satıcılara havale-EFT ve kurumsal kart üzerinden ödenecektir.

Mikro İşletmeler Destek Paketi kapsamında Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, kurumsal kart, doğrudan borçlandırma sistemi (DBS), tedarik zinciri finansmanı mal alımına yönelik teminat mektubu (TZF), güvenceli çek, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı ürünleri üzerinden Nakit İşletme Kredisi kullanabilecektir. Üyelerimizin bilgilerine sunarız” şeklinde konuştu.

Kep Adresi [email protected]