reklam
reklam

Köroğlu Gazetesi | Bolu

reklam

MOTORİNE İNDİRİM GELDİ

MOTORİNE İNDİRİM GELDİ
03 Ekim 2019 - 9:40

Motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 14 kuruş indirim geldi. Eşel mobil sistem gereği, indirim pompaya 7 kuruş olarak yansıyacak

 Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre motorine 14 kuruş indirim geldi. Eşel mobil sistem gereği, söz konusu indirimin 7 kuruşu pompa fiyatlarına yansıyacak. Kalan 7 kuruş ise ÖTV’den düşecek.

 MOTORİNİN LİTRESİ İSTANBUL’DA 6,40 LİRAYA DÜŞECEK

Buna göre, Bolu’da motorinin litre fiyatı 6,49 liradan,  Ankara’da ortalama 6,56 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,49 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,47 liradan 6,40 liraya, İzmir’de 6,59 liradan 6,52 liraya inecek.

Motorine en son 20 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere, 15 kuruş indirim yapılmıştı.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, eşel mobil sistemi kapsamında yapılan ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.