reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

MSB’DEN DEDEAĞAÇ AÇIKLAMASI

MSB’DEN DEDEAĞAÇ AÇIKLAMASI
30 Kasım 2021 - 13:04

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Dedeağaç’ta son dönemde ABD’de tarafından yapılan yığınaklanmaya ilişkin soru üzerine, “çok büyük bir yığınaklanma söz konusu değil. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

(Kaynak: Millet Haber Ajansı)

Türkiye’nin milli güvenlik konularına ilişkin, MSB’nin kaynaklarından açıklama yapıldı. Açıklamada terör, F-35, F-16 ve Amerika’nın, Yunaninstan’ın Türkiye sınırında bulunan Dedeağaç’a yaptığı yığınağa değinildi.

“ROTASYONEL FAALİYETLER”

Yığınağın geçici olduğu belirtilen açıklamada, “ABD’nin söz konusu sevkiyatları Atlantic Resolve Harekatı kapsamında yapılan faaliyetlerdir. Bu faaliyetler 2014 yılından itibaren yapılıyor. Stratejik intikal, lojistik faaliyetleri olarak icra edilen faaliyetlerdir. Daha önce Baltık üzerinden yapılan faaliyetler son dönemde Dedeağaç üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunlar ABD’nin Avrupa güvenliğine katkı sağlamak üzere kendi lojistik ve muharip unsurlarını rotasyonel olarak Avrupa’ya getirip, belli bir müddet onlara buralarda eğitim verip daha sonra geri intikalini kapsayan rotasyonel faaliyetler. Bu kapsamda çok büyük bir yığınaklanma söz konusu değil. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz” denildi.

“TALEBİMİZİ ABD TARAFINA ULAŞTIRDIK”

ABD’den F-16 tedariki konusunun Kongre’ye gittiği yönündeki bilgilerle birlikte F-35 konusundaki görüşmelere yönelik soru üzerine Bakanlık kaynakları, “Talebimizi ABD tarafına ulaştırdık. Onlar değerlendirme aşamasında. Bu konunun Kongre’ye gittiğinde nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

F-35 İLE İLGİLİ İKİNCİ TOPLANTI

F-35’lerle ilgili ilk toplantının 27 Ekim’de Ankara’da yapıldığını hatırlatan kaynaklar, “İkinci toplantı 2022 yılının başında ABD’de yapılacak” diye konuştu.

IRAK İLE ORTAK OPERASYON

Terör örgütüne yönelik Irak ile ortak bir operasyonun gündemde olup olmadığına yönelik soru üzerine Bakanlık kaynakları, “Sayın Milli Savunma Bakanımızın beraberinde Sayın Genelkurmay Başkanımız ile Irak’a gerçekleştirdiği ziyarette terörle mücadele konusunda iş birliğine yönelik bir ortak anlayışa varılmıştı. O konuda teknik düzeydeki çalışmalar devamlı olarak yapılıyor. Irak ile terörle mücadele konusunda iş birliği yapılmaya devam ediliyor” açıklamasını yaptı.

“YENİ BİR GELİŞME, DEĞİŞİKLİK GÖRÜLMÜYOR”

“ABD’nin terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik yardımlarının sürdüğüne” ilişkin iddialar sorulan Bakanlık yetkilileri, “Bu konudan duyulan rahatsızlık Sayın Cumhurbaşkanımız da dahil devletimizin çeşitli makamları tarafından defalarca dile getirilmiştir. Bu konuda birçok kez çağrı yapıldı ama yeni bir gelişme, değişiklik görülmüyor” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTÜ BUNU YAPIYOR”

“Terör örgütü PKK/YPG’nin DEAŞ’lı teröristleri hapishanelerden serbest bıraktıkları” iddiaları üzerine de Bakanlık kaynakları, “Terör örgütünün hapishanelerdeki DEAŞ’lıları gerek para karşılığı gerekse kendi amaçları doğrultusunda kullanmak üzere serbest bıraktıklarına yönelik birçok tespit basın tarafından da paylaşıldı. Terör örgütü bunu yapıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Kep Adresi [email protected]