reklam

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“ÖFKEYLE KALKAN ZARARLA OTURUR”

“ÖFKEYLE KALKAN ZARARLA OTURUR”
26 Temmuz 2018 - 10:05

Bir gün trafikte ilerlerken bir araç manevra yaparak diğer aracın önüne geçti ve trafik lambalarında iki araç yan yana durdu. Önüne geçilmesini kabul etmeyen adam araçtan indi ve manevra yapan şoförün aracını yumruklamaya başladı. Neydi onu bu kadar öfkelendiren? Bir araç önüne geçtiği için mi öfkesini kontrol edemedi?

Öfke; istemediğimiz sonuçlara, yanıt alınmamış isteklere ve beklentilerimiz karşılanmadığında vermiş olduğumuz duygusal tepkidir. Öfke her zaman hayatımızda olan ve beraberinde getirdiği hisler doğru olarak ifade edildiğinde sağlıklı bir duygudur. Günlük stresler, yaşam standardımızın bozulması, ekonomik koşullar, trafiğin yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı kendimizi engellenmiş, stresli ve gergin hissedebiliriz. Bu durumlarda öfkelenmek normal bir duygudur. Burada önemli olan öfkemizi nasıl kontrol ettiğimizdir. Öfke kontrolü yapamayan insanlar bastırılmış duygularından dolayı saldırgan davranışlar gösterebilir. Peki hem kendimizi hem de yakın çevremizdeki insanları öfkemizin neden olduğu olumsuz duygulardan korumak için neler yapacağız?

Burada amaç duyguları görmezden gelmek yerine onu doğru bir şekilde ifade etmektir.

İlk olarak duygularımızı tanıyabilmek önemlidir. Daha sonra her insanın öfke duygusuna sahip olduğunu, bunu bir problem olarak görmekten ziyade geçici bir duygu olduğunu kabul etmeliyiz. Öfkelendiğimiz an olayları gözümüzde büyütüp küçücük bir sorunu abartabiliriz. “Ben bu durumda olmamalıydım.” gibi olayları ve içinde bulunduğumuz durumu olduğu gibi kabul etmemek daha çok öfkelenmemize sebep olur.

Yazının girişinde bahsettiğim trafikte meydana gelen olaya dönecek olursak, trafikte dalgınlıkla, acemilik nedeniyle, acele işler gibi birçok sebeple diğer sürücüler hata yapabilirler. Her sürücü araç koltuğuna oturduğunda bu ihtimalin varlığını kabul ederse bu durumla karşılaştığında öfkesi araçtan inip diğer sürücüyle tartışacak boyutlara ulaşmayacaktır.

Herhangi bir olumsuzluk durumunda insan doğru düşünüp karar veremediği için karşılaştığı durum karşısında saldırgan davranışlar sergiler. Bu gibi durumlarda yapılması gereken zihni serbest bırakmaktır. Yani öfkelendiğimiz şeyin ne olduğuna, hangi davranışın öfkemizi tetiklediğine odaklanmalıyız.

Öfkelendiğiniz an aklınıza gelen şeyi söylemekten ya da eylemi gerçekleştirmekten çekinin. Kesin yargıları içeren kelimeleri zihninizden çıkarıp sakince düşünmeye odaklanın.

Konuyu biraz daha açacak olursak:

Düşüncelerinize Yeniden Şekil Verin

Sizi öfkelendiren konu hakkındaki düşünce şeklinizi değiştirin. İçinde bulunduğunuz durumu ya da olayı abartmadan, gerçekten uzaklaşmadan sizi öfkelendiren şeyin ne olduğuna ilişkin kendinize sorular sorun.

Doğru İletişim Yöntemi Geliştirin

Öfkeliyken doğru düşünemeyeceğiniz için mümkün olduğunca konuşmaktan da kaçının. Bu durum sorunu çözme ya da öfkenizi yatıştırmak yerine aksine işleri daha içinden çıkılmaz bir hale sokabilir.

Beklentilerinizi Azaltın

Beklentiler gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı bu da beraberinde öfkeye neden olur. O nedenle beklentilerinizi en az düzeye indirin.

Ne İstediğinizi Bilin

İstekleriniz konusunda kararsız kalmayın. Kararsızlık gerilmenize ve beraberinde öfkelenmenize yol açar. Ne yapmak istediğinizi, kiminle veya nerede olmak istediğinize karar verin. Bu sizi belirsizliğin getireceği öfke diğer birçok olumsuzluktan kurtaracaktır.

Hoşgörülü ve Anlayışlı Olun

Hayatı günlük akışı ile birlikte kabul edin. Aksi durumda bastırılmış gibi hissedersiniz ve bu da öfke duymanıza neden olur. Katı kurallarınızdan vazgeçin. Daha esnek olun.

Öfke Anında Nasıl Davranmalıyız?

Hemen tepki vermeyin. Önce biraz bekleyin ve içinizden 1’den 10’akadar sayın.

Burundan nefes alıp ağızdan vererek nefes kontrolü sağlayın.

Sizi sakinleştirecek, sevdiğiniz, beğendiğiniz şeyleri hayal edin. Bu bir kişi, yer ya da geçmişte yaşadığınız güzel bir olay olabilir.
Öfke anında vereceğiniz tepkilerin size ve çevrenizdekilere belki geri dönüşü imkansız zararlar vereceğini unutmayın.

Tüm bunları yaptıktan sonra öfkeniz hala azalmadı veya geçmediyse bulunduğunuz ortamı değiştirin.

Öfke her ne kadar tatsız bir duygu olarak düşünülse de insani bir duygudur. Doğru yönetildiğinde hem kişiye hem de çevresindeki insanlara zarar vermez. Yukarıda yazdığım çalışmaları yaptıktan sonra hala öfkenizi sağlıklı bir şekilde kontrol edemiyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Hayatınızın kontrolü sizin elinizde olmalı, öfkenizin değil…