reklam

Köroğlu Gazetesi | Bolu

OKUL HEYECANI ANKSİYETE’YE DÖNÜŞMESİN!

OKUL HEYECANI ANKSİYETE’YE DÖNÜŞMESİN!
09 Eylül 2018 - 11:34

Okula yeni başlayacak olan çocuklar için aynı zamanda ebeveynler için uzun bir serüvenin ilk adımları atılıyor. Korkular, heyecanlar, endişeler, umutlar… Hepsinin bir arada yaşandığı döneme merhaba demeye hazır mısınız?

Yarın, bazı çocuklar için heyecanlı, bazı çocuklar için endişeli bir gün olacak. Çocuk için belirsiz olan bu yolda ebeveynler olarak psikolojik açıdan nelere dikkat etmemiz gerekir bir inceleyelim.

Çocuklar için okul, kendini güvende hissettiği ortamdan farklı bir ortama doğru atılan ilk adımdır. Yeni bir sosyal çevre, yeni kurallar, yeni görevler, yeni arkadaşlar ve öğretmeni ile uyum sağlaması gereken bir süreç başlamasıdır. Uyum süreci sadece çocuklar için değil aynı zamanda aile içinde yeni bir deneyim demektir. Çocuğa uyum sürecini zorlaştıracak en önemli nedenlerden bir tanesi aile tutumudur. Bazı anneler, bu süreçte hem heyecanlı hem de endişeli olduklarından dolayı çocuklarının küçük olduğunu, okulda ezilebileceğini ya da kişisel ihtiyaçlarını gideremeyeceğini düşünür ve kaygılanırlar. Çocuklar annelerinin bu tür duygularını hisseder ve ailesin kaygılı olduğunu hisseden çocuk okula uyum sağlamakta zorlanacak, okulda kalmak istemeyecek ve anne-babasından ayrılmak istemeyecektir. Bu yüzden endişeli ailelerin kendi kaygılarıyla baş etmeyi öğrenmeleri ve okula hazırlanmaları gerekir.

Okula yeni başlayan çocuğunuzda yerinde oturamama, kurallara uymama gibi sorun var ise bazı problemler var demektir. Bunlardan bazıları; çocuğun ruhsal ve nörolojik gelişimi açısından okula uygun olmaması olabilir. Bu durum göz ardı edilip çocuk okula yazdırıldı ve başlaması gerekiyorsa okulun rehberlik biriminden ya da uzman tarafından destek alınması gerekir. Ev içinde kural konulmamış ve sınırlar konulmamış, her istediği yerine getirilmiş çocuklar okul içindeki kuralları kabul etmeyecek ve okula uyum sağlayamayacaklardır. Bu durumla karşılaşıldığında aile ve öğretmen iş birliği ile aile tutumunun toparlanması gerekmektedir.

Çocuk, ebeveyni ya da bakımveren ile ‘güvenli bağlanma’ geliştirmediyse süreç biraz daha zor ilerleyecektir. Bakımveren ile güvenli bağlanma olmayan çocuklarda ilk olarak ‘ayrılık kaygısı(seperasyon anksiyetesi)’gözlenmekte ve bunun sonucu olarak ta okul fobisi/okul reddi meydana gelmektedir.

Peki, Ayrılık Kaygısı ve Okul Fobisi nedir?

Ayrılık kaygısı (seperasyon anksiyetesi): Çocuğun ebeveyni ya da bakımveren ile ayrılmaya yönelik aşırı kaygı hissetmesidir. Devamlı bir endişe durumu, kaygı, ağlama, öfke nöbeti ile ayrılmaya karşı direnç gösterirler.

Okul fobisi/ Okul reddi: Çocuğun okulda yaşadığı huzursuzluk ve gerginlik nedenidir. Çocukta olan huzursuzluğu ve sıkıntıyı okul fobisi olarak tanımlayabilmek için çocuğun akranlarına göre abartılı tepki göstermesi gözlemlenebilir.

Okul fobisi okula yeni başlayan çocuklarda meydana gelmesinin yanı sıra okula devam eden çocukta da oluşabilir.

Ebeveyn olarak bu süreçte çocuklarımıza nasıl davranmalıyız?

  • İlk olarak çocuğa, okulun nasıl bir yer olduğu, ne amaçla orada bulunması gerektiği anlatılmalıdır.
  • Bu süreçte sabırlı ve sakin tavırlar sergilemeye özen gösterilmeli ve ısrarla sorulan sorulara karşı kararlı bir şekilde net cevaplar verilmelidir.
  • Çocuğunuzun kaygılarını ve korkularını paylaşmalı, eğer güzel bir deneyiminiz var ise kendi okul hikâyelerinizden bahsedip onun endişelerini azaltabilirsiniz.
  • Okulun korkulacak bir yer ve öğretmeninde korkulacak bir kişi olmadığı konuşulmalıdır.
  • Başka çocuklarla kıyaslama yapmak yerine tek endişe duyanın o olmadığını diğer çocuklarında bunu yaşayabileceğini konuşmalı ve süreç ne kadar zor olursa olsun onunla gurur duyduğunuzu sözlü bir şekilde ifade etmelisiniz.
  • Kendi kaygılarımızı ve korkularımızı çocuklara asla yansıtmamalıyız.
  • Okulun ilk günü okulda kalmak istemeyip eve gitmek isterse durumu kendi işinizden ya da diğer sorumluluklarınızdan örnekler verip açıklamalı ve zil çalana kadar eve götüremeyeceğinizi kararlı bir şekilde anlatmalısınız.

Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurduğunuz halde okula uyum süreci zor geçiyor, sınıftaki arkadaşlarıyla konuşmaktan çekiniyor, devamlı ağlıyor, tırnak yeme, altını ıslatma, uyku bozukluğu gibi davranışlar gözlemliyorsanız uzman yardımı almalısınız.

Okula yeni başlayan ve devam edecek olan tüm öğrencilere, tüm velilere ve tüm öğretmenlere huzurlu ve güzel bir öğretim yılı dilerim.