reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

TANJU ÖZCAN YUKARI ÇARŞI ESNAFIYLA BULUŞTU

TANJU ÖZCAN YUKARI ÇARŞI ESNAFIYLA BULUŞTU
10 Ocak 2019 - 11:08

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Belediye Başkan Adayı Tanju Özcan, yukarı çarşı esnafından talep edilen ücretlerin alınmayacağını açıklayarak, “Belediye gelirleri kanunun 86 ile 94’üncü maddesi arasında belediyenin katılım payı olarak kimden ne isteyeceği çok açık belirtilmiş. Belediye meclisi tarafından alınan kararın yasal altyapısı oluşmamış ve bu karara göre belediyenin hukuken para talep etme gibi bir hakkı yok” dedi.

Yukarı Çarşı esnafı ile bir araya gelen Tanju Özcan, esnafların sıkıntılarını dinleyerek taleplerini not aldı. Mevcut belediyenin yukarı çarşı esnafından talep ettiği ücretlerin belediye başkanı seçilmesi durumunda alınmayacağını açıklayarak, “Belediyelerin işi sadece teknik değil aynı zamanda hukuki mevzuatı da bilmekten geçiyor. 11 Ekim 2017 tarihinde Bolu Belediye Meclisi tarafından alınan karara göre Yukarı Çarşı’da kent estetiğinin sağlanması için bina cephelerinde görsel kirliliğe sebep olan klima ve dış ünitelerin kaldırılması, gizlenmesi, tabelaların tek tip hale getirilmesi için bir çalışma yapılmasına karar verilmiş. Belediye gelirleri kanunun 86 ile 94’üncü maddesi arasında belediyenin katılım payı olarak kimden ne isteyeceği çok açık belirtilmiş. Bunların hepsi altyapı ile ilgili katılım payları. Belediyenin üst yapılarla ilgili olarak katılım payı alma hakkı yok” dedi.

“HUKUKEN PARA ALMA HAKKI YOK”

Tanju Özcan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Belediye meclisinin aldığı kararda belediye kanunun 73.maddesinden bahsedilmiş ki 73.madde kentsel dönüşüm ve gelişim projelerini düzenleyen bir madde. Eğer bu maddeye göre sizden bir şey istenecekse belediyenin yapması gerekenler belliydi. Bolu Belediyesi bu bölge ile ilgili kentsel dönüşüm ve proje alanı olarak bir belediye meclis kararı alacaktı. Böyle bir karar yok. Dolayısıyla bu kentsel dönüşüm adı altında yapılan bir işlem değil. Belediye meclisi tarafından alınan kararın yasal altyapısı oluşmamış ve bu karara göre belediyenin hukuken sizlerden para talep etme gibi bir hakkı yok. 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan seçimde eğer seçilirsem sizden katılım payı adı altında hiçbir talebimiz olmayacak. Sizlerden hiçbir ücret alınmayacak.”

“ESNAF İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULACAK”

Esnafın sorunlarının daha çabuk çözüme kavuşması için Esnaf İşleri Müdürlüğü kuracaklarını belirten Özcan, “Esnafımıza yol gösterecek bir birime ihtiyaç olduğunu düşündük. Esnaf ile ilişkileri geliştirebilmek ve sorunları daha çabuk çözmek adına Esnaf İşleri Müdürlüğü birimini kuracağız” dedi.

Kep Adresi [email protected]