reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“TOPLUSÖZLEŞME DERHAL YENİLENMELİDİR”

“TOPLUSÖZLEŞME DERHAL YENİLENMELİDİR”
16 Ocak 2021 - 13:29

Bolu Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu üyeleri, memur ve emekli maaşlarında yapılacak yüzde 3 + enflasyon farkı oranındaki maaş artışının gerçek enflasyonun çok altında olduğunu belirterek, 2021 yılı için yüzde 3+3 olarak imzalanan toplu iş sözleşmesinin yenilenmesini istediler.

 HABER: Aslı Akış

 İzzet Baysal Caddesi İzzet Baysal Anıtı önünde toplanan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri ve emekliler ile kendilerine destek veren bir grup vatandaş, yetersiz maaş artışını protesto etti. Artan enflasyon nedeniyle kamu emekçilerinin maaşlarının eridiğini belirterek, maaş bordrolarını yaktı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri adına açıklama yapan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici; “Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Gericilik, kutuplaşma, kayyum politikaları, OHAL uygulamaları, pandemi, hayat pahalılığı, geçim derdi, işsizlik ve daha saymakla bitmeyecek sorunlar yumağı ile kuşatıldık…

Siyasal iktidar halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyütüyor. Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor.  Milyonlarca kamu emekçisi, işçi,  emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor” şeklinde konuştu.

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINA DİKKAT ÇEKTİLER

Son bir yıl içinde doğalgaza %32, elektriğe %31,  baklagillere %60, peynire %27, yumurtaya %80,  ayçiçeği yağına %50,  köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapıldığını ifade eden Gezici; Açlık sınırının 2.600, yoksulluk sınırının 8.600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince “kaynak yok” diyorlar. Ama 5’li çeteye vergi muafiyetleri ve istisnalar adı altında bütçeden devasa paralar aktarırken kaynak sıkıntısı çekmiyorlar.

 

Varlık affı, prim destekleri vb. adlarla sermayeye kaynak bulmakta zorlanmıyorlar. “İtibardan tasarruf olmaz” diyerek Saray’a günlük 59 milyon TL bütçe ayırırken işini kaybedene günlük 39 TL’yi reva görüyorlar.  İşsizler ordusuna her gün yeni on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“TÜİK İKTİDARIN POLİTİKALARINI AKLAMA VE YAŞANAN DURUMU GİZLEME GÖREVİ YAPMAKTADIR”

Gezici, “TÜİK verileri çok uzun süredir emekçi kesimlerin maaşlarını, ücretlerini baskılamanın, düşük maaş-ücret politikasının aracı haline getirilmiştir” diyerek; “Son olarak birkaç gün önce açıklanan işsizlik verileri de göstermektedir ki, TÜİK iktidarın politikalarını aklama ve yaşanan durumu gizleme görevi yapmaktadır. En çok işten atmaların yaşandığı bu dönemde dahi TÜİK’e göre işsizlik rakamlarında düşüş yaşanarak 12.7’ye gerilemiştir!

Ancak Ali Cengiz oyunları ile rakamlara takla attırmaya, Saray medyası aracılığıyla gerçek gündemleri unutturmaya, anti demokratik baskı politikalarıyla tepkileri önlemeye çalışsalar da, ‘asgari ücretliyi işçiyi, memuru, emekliyi enflasyona ezdirmedik’ nutukları atmaya devam etseler de artık mızrak çuvala sığmıyor. Sadece son bir yıl içinde ortalama kamu emekçisi maaşı ile alınan dolar 114 dolar, çeyrek altın 3 adet, gram altın ise 4,5 adet azalmıştır” şeklinde konuştu.

 “EMEKÇİLERİN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”

Kamu emekçilerine de seslenen Zehra Kulalı Gezici; “Siyasal iktidarın memur kolları gibi faaliyet gösteren sözde konfederasyon ve bağlı sendikaları ise her defasında sahte enflasyon rakamlarının altına imza attıkları, kamu emekçilerinin hiçbir temel sorununu çözmedikleri mutabakatları “tarihi başarı” olarak yutturmaya çalışıyorlar.

 

Sonuçta hangi sendikanın üyesi olursa olsun kaybeden her defasında tüm kamu emekçileri ve emekliler oluyor! Biliyoruz ki, “artık bıçak kemiğe dayandı” diyorsunuz! Biliyoruz ki, Emekçilerin, yoksul halkın daha fazla dayanacak gücü kalmadı. Biliyoruz ki, vatandaşlarımızın bizlere insanca yaşayacak bir maaşı dahi fazla görüp kendilerine en yükseğinden 5 maaş alanlara, bizlere kuru ekmek almaya yetecek % 3, kendilerine 3 asgari ücret tutarında artış yapanlara tahammülü kalmadı.

“ASGARİ TALEPLERİMİZ ETRAFINDA ÖRGÜTLENMEYE VE MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı.

İşte tam da bu yüzden; Sendikalı, sendikasız, KESK üyesi olsun ya da olmasın, tüm kamu emekçileri adına çağrıda bulunuyor, kamu emekçilerini hayat pahalılığına,  adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı aşağıdaki asgari taleplerimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

“ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALIDIR”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri adına açıklama yapan Zehra Kulalı Gezici tüm emekçilerin taleplerini tek tek sıralayarak;  “Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için %3 +%3 maaş artışı dayatılan “Toplu Sözleşme” derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

“VERGİ DİLİMİ DÜŞMELİ”

Birinci vergi dilimi %15 ten % 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir. Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir.

Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır. Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır” diye konuştu.

Kep Adresi [email protected]