reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

TOPRAKSIZ ÇİLEK SERASINA ZİYARET

TOPRAKSIZ ÇİLEK SERASINA ZİYARET
11 Haziran 2021 - 11:43

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, ilimiz merkez ilçe Okçular Köyü’nde faaliyet gösteren Özşahin Tarım işletmesine ait topraksız çilek üretim serasını ziyaret etti.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, sebze ağırlıklı üretim modelinden çilek ağırlıklı üretim modeline geçiş yapan işletme sahibi Serdar Özşahin eşliğinde işletmede incelemelerde bulundu.

ALTERNATİF ÜRÜNLERLE KAZANAN BOLU OLACAK

İzzet Murat konu hakkında açıklama yaptığı açıklamada; “İl Müdürlüğümüz, bakanlığımız ve devletimiz alternatif ürünlere oldukça önem vermektedir. Özellikle birim alandan yüksek kar getiren alternatif ürünlerle önemli bir katma değer sağlayarak kazanan Bolu olacaktır. Bilindiği üzere seralarımızın temel amaçlarından biri olan birim alandan maksimum verim, karlılık ve daha uzun bir üretim sezonu sağlamaktır. Bunu çilek vb. tüketimi ve pazarı iyi olan alternatif ürünlerle zenginleştirmek başarıyı üst düzeye çıkarmaktadır.

TOPRAKSIZ KIRMIZI ALTIN ÜRETİMİ FARK YARATACAKTIR

Üreticimiz radikal bir kararla sebze ağırlıklı işletmesinden günümüzde kırmızı altın, kırmızı elmas gibi isimlerle de popüler olan çilek üretiminin yenilikçi ve modern tarzı olan topraksız versiyonuna yönlenmiştir. Topraksız tarım topraklı tarıma göre;

  • Toprağı uygun olmayan yerlerde tarımsal üretim,
  • Erkencilik, verim ve kalite artışı,
  • Bitkilerin kontrollü beslenmesi,
  • Su ekonomisi ve kontrolü,
  • Enerji ve iş gücünün azaltılması,
  • Hastalık, zararlı ve yabancı ot kontrolü, vb.

gibi bir çok konuda üreticiye kolaylık ve avantaj sağlayarak ilimizde fark yaratacaktır.

“İLİMİZ ADINA ÖRNEK TEŞKİL EDECEKTİR”

2 bin metrekare kapalı kurulu alanı olan işletmemiz topraksız tarım metodu ile albion cinsi çilek üretimi gerçekleştirmekle birlikte, ilimiz üreticilerine de güzel bir örnek teşkil edecektir. İşletmemizin yatırımlarının hayırlı, bereketli ve kazançlı olmasını temenni ediyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

 

 

Kep Adresi [email protected]