reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

TÜRK DÜNYASI BELEDİYELERİ BOLU’DA

TÜRK DÜNYASI BELEDİYELERİ BOLU’DA
20 Temmuz 2017 - 14:31

Dünya kenti olma yolunda hızla ilerleyen Bolu, dün de Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Yönetim Kurulu toplantısına ev sahipliği yaptı. TDBB temsilcilerinin doğal güzelliğine hayran kaldıkları Bolu’daki toplantıda, Bosna Hersek’in maddi imkansızlıklar nedeniyle 3 yıldır ertelediği Glamoç “Eğitim ve Kültür Merkezi”nin kuruluş protokolü imzalandı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Savaş yaralarını saran Bosna Hersek’e dostluk elimizi uzatmaktan gurur duyuyoruz” derken, Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bahtiyar Usmanovic’in, “15 Temmuz gecesi, Türk milletinin, vatan, bayrak, devlet aşkıyla bütünleşmesi, 2 darbe geçiren Kırgızistan’a ders olmalı” sözleri alkış aldı.

TDBB Yönetim Kurulu Toplantısı, Türkiye’den ve yurtdışındaki Türk Cumhuriyetlerinden, Belediye Başkanı ve Vali düzeyinde gelen 14 konukla Bolu’da yapıldı. TDBB Başkan Vekili Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın başkanlığında yapılan toplantı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın evsahipliğinde gerçekleşti. Yılmaz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bolu’nun turizm kenti hedefi doğrultusunda yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Yılmaz, “Tabiatın Kalbi Bolu’yu dünyaya tanıtacağız. Bolu turizm, sağlık ve spor kenti olma yolunda hızla ilerliyor” şeklinde konuştu. Toplantıya, 2017-2018 yılı icraatları, Bolu’nun doğal güzellikleri, Glamoç Kültür Merkezi protokolü ve Kırgız Başkan’ın 15 Temmuz yorumu damgasını vurdu.

Toplantıya, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bosna-Hersek Novi Grad Belediyesi Saraybosna Belediye Başkanı Semir Efendiç, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kazakistan Kızılorda Valisi Kırımbek Köşerbaev, Kıbrıs Güzelyurt Belediyesi Mahmut Özçınar, Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bahtiyar Usmanoviç, Makedonya Ohri Beldiye Başkanı Nikola Bakraceski, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın katıldı.

KIRGIZ BAŞKAN’DAN ANLAMLI 15 TEMMUZ MESAJI

Türkiye’de olduğu gibi dünyada da demokrasi tarihine geçen, Türk milletinin 15 Temmuz destanı, TDBB Yönetim Kurulu toplantısında gündem oluşturdu.

Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bahtiyar Usmanovich, toplantıda söz alarak, 15 Temmuz günü yaşanan olaylara ilişkin görüşlerini bildirmek istediğini söyledi. Kırgız vatandaşlarının, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi birçok etnik gruptan oluştuğunu kaydeden Usmanovich, “Buna rağmen, Türk milleti her zaman birlik içinde, kardeşlik duygusuyla, sevgiyle, saygıyla bir arada yaşamayı bilmiştir. Bu birliktelik bende büyük bir hayranlık oluşturuyor. Bu konuda Türkiye’den öğreneceklerimiz olduğunu düşünüyorum. Türk milletinin, hiçbir etnik farklılık gözetmeden vatan, bayrak, devlet aşkıyla bütünleştiği son örnek 15 Temmuz 2016 gecesiydi. Türk milleti, darbeyi püskürtmek için yine bir bütün olarak sokaklardaydı. Hiçbir etnik farklılık olmadan, bir millet olarak oradaydılar. Milli meselelerdeki bu birlik duygusu, Türk milletinin bu deneyimi, tarihinde iki darbe geçirmiş Kırgızistan’a ders olmalı” dedi.

3 YILDIR ERTELENEN PROJENİN İNŞAATINA HAFTAYA BAŞLANIYOR

Toplantının en büyük mutluluğunu ise halen savaş yaralarını saran Bosna Hersek’e uzatılan yardım eli oluşturdu. Projesi hazır olmasına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle 3 yıldır inşaatına başlanılamayan Glamoç kenti “Eğitim ve Kültür Merkezi”nin açılmasına ilişkin protokol, dünkü toplantıda imzalandı. TDBB Başkan Vekili Murat Aydın ve Glamoç İşlam Birliği Başkanı Arif Kovacheviç’in imza attığı protokole göre, 25 bin dolarlık projenin yüzde 80’ini TDBB karşılayacak. Böylelikle, 3 yıldır ertelenen projenin inşaatına gelecek hafta başlanacak. 950 metrekarelik alanda kurulacak 4 katlı Kültür Merkezi’nde çok amaçlı spor salonu, 50 kişi kapasiteli eğitim ve konferans salonu, helal restoranlar ve 8 odalı misafirhane yer alacak. Glamoç Eğitim ve Kültür Merkezi’nin, en geç Ağustos 2018 tarihinde hizmete geçmesi planlanıyor.

YILMAZ: “BOSNA HERSEK GÖNÜL COĞRAFYAMIZDA”

Toplantıya ev sahipliği yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Glamoç Eğitim ve Kültür Merkezi’nin inşaatına başlanacak olmasından büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu belirterek, “Bosna Hersek, her zaman, Bolu’nun gönül coğrafyasındadır. 1992’deki savaştan bu yana Bosna Hersek çok büyük badireler atlattı; halen de yaralarını sarıyor. Böyle bir durumda elbette Bolu Belediyesi olarak, kardeş, dost Bosna-Hersek’e duyarsız kalmamız beklenemez. Bolumuzun en sevilen caddelerinden birinin adı Tahvil Mehmet Paşa’dır. Türk milletinin ‘Sokullu Mehmet Paşa’ olarak tanıdığı bu büyük tarihi kişilik, Bosna Herseklidir. Biz de caddemize Tahvil Mehmet Paşa ismini vererek, hem Sokullu’ya duyduğumuz saygıyı hem de Bosna Hersek’e duyduğumuz sevgiyi göstermek istedik. Bosna Hersek öyle bir ülkedir, bize o kadar yakındır ki, ne zaman gitsem, kendimi evimde hissederim” dedi.

BAŞKANLAR, BOLU’YA HAYRAN KALDI

Bolu Belediye Başkanı Yılmaz, konuklarını, yoğun çalışma saatlerinin yorgunluğunu atmaları için Bolu’nun doğal güzelliklerinde kısa bir geziye davet etti. Konuk Başkanlar ve eşleri Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı Topraksız Tarım, Tropik Sera, Bebek Meyve Ormanı ve Gölcük Milli Parkı’na yaptıkları gezilerle, Bolu’nun eşsiz doğasını da keşfetme fırsatı buldular. Başkan Yılmaz, bol bol fotoğraf çektirip, Bolu’ya sık sık gelmek istediklerini belirten konuklarına, “Tatile gelin tabi. Ama ben sizi tatile değil, Bolu’da yaşamaya davet ediyorum” diye seslendi.

Kep Adresi [email protected]