reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

Türk-İş’ten Kıdem Tazminatı açıklaması

Türk-İş’ten Kıdem Tazminatı açıklaması
29 Haziran 2020 - 12:14

Türk İş Bolu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, kıdem tazminatı ile ilgili yapılması planlanan değişiklik konusunda açıklamada bulundu. Elçi; “Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz” dedi.

 

Haber: Ömer ÇETİNASLAN

 

Özgür Elçi ve beraberindeki Türk-İş üyeleri, kıdem tazminatıyla ilgili planlanan değişiklikleri protesto amacıyla 81 ilde düzenlenen etkinlikler kapsamında İzzet Baysal Caddesi İzzet Baysal Heykeli önünde toplandı. Sendika üyesi işçiler, açtıkları pankartlar ile “Tazminat hakkımız engellenemez” , “kıdem tazminatıma dokunma”  sloganları attı.

 

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşen basın açıklamasını Bolu’da Türk İş Bolu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi yaptı.

 

“KIDEM TAZMİNATIMA DOKUNMA”

Özgür Elçi, Kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiğini ve buna izin vermeyeceklerini belirterek; “Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigorta Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor” dedi.

 

“FATURA İŞÇİYE KESİLİYOR”

Kıdem tazminatının kaldırılarak tamamlayıcı emeklilik sistemi getirilmesine dair bir taslak hazırlanmadığını ifade ederek; “Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözümü yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

 

“TEKLİFİN GÜNDEME GELMESİ ÇALIŞMA HAYATININ HUZURUNU BOZMUŞTUR”

Elçi, kıdem tazminatının işçi sınıfının kırmızı çizdiği olduğuna vurgu yaparak, konfederasyon tarafından alınan kararı desteklerini ve arkasında olduklarını söyledi. Elçi; “Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz net…Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir.

 

“KIDEM TAZMİNATI İŞÇİ SINIFININ VE TÜRK-İŞ’İN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR”

TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın,  25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişiminin karşısında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Kep Adresi [email protected]