reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

“ÜLKEMİZİN SINIRLARI İÇERİSİNDE 320 MİLYAR METREKÜP REZERVİ OLAN DOĞAL GAZ BULUNMUŞ OLMASI AMASIZ FAKATSIZ BİZİ SEVİNDİRMİŞTİR”

“ÜLKEMİZİN SINIRLARI İÇERİSİNDE 320 MİLYAR METREKÜP REZERVİ OLAN DOĞAL GAZ BULUNMUŞ OLMASI AMASIZ FAKATSIZ BİZİ SEVİNDİRMİŞTİR”
22 Ağustos 2020 - 11:27

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak açıkladığı Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervini sevindirici bulduklarını vurgulayarak; “Çalışmalara bir an önce başlanarak halkımızın hizmetine bir an önce sunulmalıdır” dedi.

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “müjde” olarak açıkladığı Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervini sevindirici buldukları söyledi.

“ENERJİ KONUSU, EN STRATEJİK KONULARIN BAŞINDA YER ALIR”

Başkan Karsu yaptığı açıklamada; “Türkiye enerji anlamında dışa bağımlıdır. Türkiye halen enerjide % 72 oranında dışa bağımlı bir ülkedir. AKP iktidara geldiğinde bu oran % 67 idi. 2019 verilerine göre petrolde dışa bağımlılığımız yüzde 91.2’dir. Doğal gazda ise bu oran daha yüksektir ve yüzde 98,9’dur. Böyle bir durumda ülkemizin sınırları içerisinde 320 milyar metreküp rezervi olan doğal gaz bulunmuş olması amasız fakatsız bizi sevindirmiştir. Ülkemizde doğal gaz tüketimi 2019 yılında yaklaşık 45,7 milyar metreküp. O nedenle Karadeniz’de bulunan doğalgaz 320 milyar metreküp rezerv tam anlamıyla üretime geçildiğinde önemli bir katkı sağlayacaktır. Türkiye, doğal gaz fiyatları ucuzlarken Rusya’dan çok daha pahalıya satın aldı. Bunun nedeni Rusya ile yapılmış uzun vadeli anlaşmalar. Bu anlaşmalar revize edilmediği sürece Rusya’dan pahalı doğalgaz almaya devam edeceğiz. Bu da vatandaşımızın faturalarına yansıyacak. Bu durum ekonomimiz, enerji ve ulusal güvenliğimiz açısından sürdürülebilir değildir. Enerji konusu, en stratejik konuların başında yer alır. Ulusal ve ekonomik güvenliğimizi doğrudan etkiler. Karadeniz veya Akdeniz’de yapılacak ekonomik bir keşif, enerjide de tam bağımsızlığı savunan bizleri mutlu eder” ifadelerine yer verdi.

Kep Adresi [email protected]