reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

VALİ BARUŞ KIBRISCIK’DA VATANDAŞLARLA BULUŞTU

VALİ BARUŞ KIBRISCIK’DA VATANDAŞLARLA BULUŞTU
27 Ekim 2017 - 14:35

Bolu Valisi Aydın Baruş,  Kıbrıscık ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. İlk olarak muhtarlarla bir araya gelen Vali Baruş, daha sonra ise Kıbrıscık’lı vatandaşlarla bir araya geldi. Esnaflarla da sohbet eden Vali Baruş, gazi ve şehit ailelerini de ziyaret etti.

Kıbrıscık İlçesinde Kaymakam Mustafa Köleoğlu, Kıbrıscık Belediye Başkanı Doğan Dağ, daire müdürleri, muhtarlar, İl Genel Meclis üyeleri ve vatandaşlar tarafından karşılanan Vali Baruş, ilçe ziyaretinde ilk olarak muhtarlar ile bir araya geldi.

Kıbrıscık İlçesine bağlı köy ve mahalle muhtarlarının sorun, istek ve önerilerinin dinlendiği toplantıda konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, toplantının ilçeleri adına hayırlar getirmesini temenni etti.

“KIBRISCIK TARİHİ BİR İLÇE”

Kıbrıscık İlçe tarihinin Anadolu’ya ilk ayak basan Türkmenlerin göçtüğü tarihlere Anadolu Selçuklu Devletine kadar dayandığını ifade eden Vali Baruş, “Bugün hem muhtarlarımız hem de vatandaşlarımız ile buluşmak üzere güzel ilçemiz Kıbrıscık’a geldik. Sizlerle bugün burada bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Kıbrıscık ilçemiz kuruluşu çok eskilere dayanan tarihi bir ilçemizdir. Kıbrıscık tarihi Türkmenlerin Anadolu’ya göç ettiği tarihlere, Anadolu Selçuklu Devleti zamanına dayanıyor. Atalarımız o tarihlerde buraları yurt edinmiş. O zamandan bu zamana buradaki insanımız buraları vazgeçilmez bir memleket toprağı olarak görmüşler. Bu toprak uğruna canlarını feda etmişler. Bildiğiniz gibi atalarımız Anadolu’da yerleştiğinden beri bu ölüm kalım mücadelemiz devam ediyor. Gerek terörle mücadelede, gerekse 15 Temmuz’daki FETÖ terör örgütüyle mücadelede, halkımız iradesini ortaya koyarak bu belaları def etti ve def etmeye de devam ediyor. Gönlümüz, dualarımız terörle mücadele eden polislerimizle, jandarmalarımızla. İlçemizden de en son Yıldırım Oflaz kardeşimiz şehit olmuştu. Hem Yıldırım kardeşimize hem daha önce şehit olan kardeşlerimize Allah rahmet eylesin. Gazilerimizden hayatta olanlarına sağlık diliyorum. Gazilerimizin bu memleketin bekasında gösterdiği gayreti unutmamalıyız. Bizler onlara layık olmak için çalışıyoruz. Kıbrıscık halkının memleketine ne kadar aşkla, şevkle sahip çıktığını çok iyi biliyoruz. Kıbrıscık 1959 yılında ilçe olan en eski ilçelerimizden biridir.  Nüfus kayıtlarına baktığımızda 44 bin civarında nüfus kayıtlı görüyoruz. Bu çok önemli bir rakam. Kıbrıscık’ın çok göç de verdiğini görüyoruz. İnşallah Kıbrıscık bundan sonra alacağı hizmetlerle layık olduğu bu tarihi ağırlığını devam ettirir. Bu toplantının maksadı sizlerle hem bira araya gelip sohbet etmek hem de sizlerin ağzından bire bir aktarmak istediğiniz hususları dinlemektir.

Konuşmasının devamında ilçenin geçim kaynaklarına değinerek devam eden Vali Baruş, Kıbrıscık’ın tescil edilmesi gereken önemli değerlerinin olduğunu ifade etti. İlçeye yapılan yatırımlardan da söz eden Vali Baruş, Alanhimmetler Köyü’nde yapılan gölet ile tarımsal üretimin daha da artacağına dikkat çekti. KÖYDES ödenekleri konusunda da ilçeye yapılan yatırım ve yardımları da muhtarlara aktaran Vali Baruş, ilçede çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Muhtarlık müessesesinin öneminden bahsederek konuşmasına devam eden Vali Baruş, muhtarların Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik sisteminin bel kemiği durumunda olduğunu söyledi. Vatandaş iradesinin en uçta yansımasını sağlayan, o iradenin devlete aksetmesini sağlayan birinci basamağın muhtarlık müessesesi olduğunu belirten Vali Baruş, muhtarların diğer taraftan da devlet kurumlarının en büyük yardımcıları olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Muhtarlarımız Devletimizin, yasalarını, kurallarını mahallesinde, köyünde uygulanmasını sağlar. Devletin tüm kurumlarına bu noktada yardımcı olur ve devletle vatandaş  arasındaki barışın ve kaynaşmanın sağlanmasına son derece önemli rol üstlenir. Bu anlamda yine asayiş ve güvenlik konusunda kolluk güçlerimizin yegâne yardımcısıdır. Vatandaşımızın gerçek gündeminin ne olduğunu öncelikle biz muhtarlarımızın ağzından duyuyoruz. Diğer taraftan Devletimizin şefkat elinin, muhtaç, engelli ve farklı zaruret içerisinde olan insanlarımıza ulaştırılması noktasında da muhtarlarımız çok önemlidir. Bütün bunlar aslında Türkiye’de milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında muhtarlarımız gerçekten bütünleştirici, birleştirici rolünün vazgeçilmez olduğunu gösteriyor.

“CUMHURBAŞKANIMIZ SİZLERE ÇOK ÖNEM VERİYOR”

Devletimiz, Hükümetimiz de muhtarlarımıza çok önem veriyor. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlarımızı kabul ediyor. Diğer taraftan son yıllarda muhtarlarımızın sosyal haklarında da çok güzel iyileştirmeler yapıldı. İçişleri Bakanlığı’nda muhtarlar bilgi sistemi kuruldu, belediyelerde muhtarlıklar ile ilgili müdürlükler oluşturuldu ve bunlar hep sizin sorunlarınızı dinlemek ve çözmek için oluşturulan birimlerdir.”

VALİ BARUŞ MUHTARLARDAN İSTEKLERİNİ SIRALADI

Konuşmasının devamında muhtarlardan beklentilerini de sıralayan Vali Baruş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Vatandaşlarımızın şikayet ve sorunlarını mutlaka takip edin ve onları Kaymakamlığımıza ve Belediye Başkanlığına mutlaka iletin.  Diğer taraftan yoksul, kimsesiz, engelli, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların elinden mutlaka tutmanız lazım. Bugün artık devletimizin sosyal anlamda sağladığı olanaklar çerçevesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlardan devletin yardım etmediği kimsenin kalmasını istemiyoruz. Bu konuda çok büyük olanaklar var. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz önümüzdeki günlerde burada bir toplantı yaparak devletin sağladığı imkanların neler olduğunu sizlere anlatacak. Bir çok imkanımız var ve bu imkanları bilmenizi ve yardım etmenizi istiyoruz. Diğer taraftan köylerin genel sorunlarını mutlaka takip edin. Köy ve devlet mallarına yapılan müdahaleleri bildirin. Yayla konusu bu manada çok önemli. Kaçak yapılaşmayı mutlaka bildirin. Köy ve mahallelerde vatandaşlarımızı huzursuz edecek olayları zamanında emniyet güçlerimize bildirin. Köy ve mahallelerde izinsiz yardım toplama faaliyetleri yapanlar varsa bunları, köye gelen yabancı ve şüpheli şahısları kolluk güçlerimize bildirin. Huzursuzlukları, anlaşmazlıkları gidermede mutlaka arabulucu olun. Siz hep uzlaştırıcı olun. İhtiyar heyetleri ile mutlaka uyumlu bir şekilde çalışın. Bir sorun olamasa bile ayda bir oturun konuşun. Bir de Valilik ve Kaymakamlıktan gelen duyuruları da vatandaşa ilan etme konusunda hassas davranın.

“YAYLA EVLERİNDE YİYECEK BIRAKMAYIN”

Yayla Evlerinde kışın yiyecek, içecek bırakılmaması gerekiyor. Çünkü dışarıdan gelen yabancı kişiler ve terör örgütü mensupları yayla evlerini kullanma yönlerine gidebiliyorlar. Bu nedenle kullanım dışı zamanlarda, vatandaşlarımız tarafından yayla evlerinde gıda, yiyecek, içecek türünden hiçbir malzemenin bırakılmaması hususu büyük önem taşımaktadır Bu konuda tedbirli olmamız lazım.”

MUHTARLAR İSTEKLERİNİ AKTARDI

Yapılan konuşmaların ardından Vali Baruş köy ve mahalle muhtarlarına söz vererek istek ve şikayetlerini alırken, kurum müdürleri de kurumlarını ilgilendiren durumlarda söz alarak vatandaşlara açıklamalarda bulundular:

VATANDAŞLARLA BULUŞULDU

Vali Baruş ve beraberindekiler, muhtarlar buluşmasının ardından vatandaşlarla bir araya gelip, hem sohbet ettiler hem de isteklerini aldılar.

GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİMİZ ZİYARET EDİLDİ

İlçelerde yaptığı her gezide gazilerimizin ve şehitlerimizin ailelerini de ziyaret eden Vali Baruş, Kıbrıscık ilçesi ziyaretinde ilk olarak Şirnak’ta askerlik görevini yaparken gazi olan ve 2013 yılında vefat eden Gazi Mehmet Tombak’ın ailesini ziyaret etti. Gazimizin eşi Sevil Tombak ve çocuklarıyla sohbet eden Vali Baruş bir isteklerinin olup olmadığını sordu.

Vali Baruş ve beraberindeki heyet daha sonra Kıbrıscık’ın Nadas Köyüne giderek burada ikamet eden 1987 yılında Mardin Ömerli’de şehit olan Jandarma Er Süleyman Tombak’ın ailesini ziyaret etti. Şehidimizin babası Ahmet Tombak ve annesi Sultan Tombak’la sohbet eden Vali Baruş, “Sizler şehitlerimizin bize emanetisiniz. Bizlerden bir isteğiniz ve emriniz var mı?” diye sordu.

Alemdar Köyü’ne giden Vali Baruş, beraberindeki heyet İlçedeki son ziyaretini terör şehidimiz Yıldırım Oflaz’ın ailesine yaptı. Şehidimizin annesi Serap Oflaz ve babası Dilaver Oflaz’la yakından ilgilenerek sohbet eden Vali Baruş, bir dileklerinin olup olmadığını sordu.

Kep Adresi [email protected]