reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

VALİ BARUŞ SEBEN’DE

VALİ BARUŞ SEBEN’DE
28 Temmuz 2017 - 12:41

Bolu Valisi Aydın Baruş, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Seben’ gitti. Burada muhtarlarla bir araya gelen Vali Baruş, muhtarların istek ve önerilerini dinledi. Vatandaşlarla bir araya gelen Baruş, şehit ailelerini ziyaret etmeyi de ihmal etmedi.

Seben İlçesinde Kaymakamlık önünde Kaymakam Tahir Yılmaz, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Seben İl Genel Meclis Üyeleri, daire müdürleri ve muhtarlar tarafından karşılanan Vali Baruş, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Seben Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonu’nda muhtarlar ile bir araya geldi.

Seben İlçesine bağlı köy ve mahalle muhtarlarının sorun, istek ve önerilerinin dinlendiği toplantıda açılış konuşmasını yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, Seben ilçesinde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu toplantıdaki amacımız sizlerle hasbihal etmek, sizleri dinlemek maksadıyla buraya geldik. Bizim için bu toplantıyı esas anlamlı kılacak olan sizin söyleyecekleriniz. Kaymakam arkadaşımız, Belediye Başkanımız ve daire temsilcisi arkadaşlarımız buradalar. İnşallah toplantımız verimli geçer. Buradan sıkıntısı olanın, derdi olanın derdine derman olacak bir çözüm yolu çıkar. Sizlerin ilettiği konularla ilgili olarak tek tek not alarak ilgileneceğiz ve biran önce onlara çözüm bulmaya çalışacağız. Çözümü yıllar alan yatırım programına alınması gereken sorunlarınızın sürecini başlatacağız” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZIN CAN VE SAĞLIK GÜVENLİĞİNDEN HEPİMİZ SORUMLUYUZ”

Seben İlçesinde köylerdeki vatandaşlar için en önemli sorunlardan birinin içme suyu olduğunu belirten Vali Baruş, “Kaynakların, şebekelerin ve su depolarının çok sağlıklı olmamasından dolayı sularınızda bir kirlenme var. Onun için de bu yıl içme sularına daha çok ağırlık verdik. Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak Seben’de 23 depoya bakım onarım, 4 tane de yeni depo yapılıyor. Muhtarlarımızdan isteğimiz bu içme sularına gerekli hassasiyeti gösterin. Eğer bir su deposunda kirlenme veya su kaynağına başka bir yerden karışma söz konusuysa bunu bir an önce sağlıklı hale getirmemiz lazım. Sağlığı ilgilendirdiği için de hemen çözüm bulmamız lazım. Vatandaş sağlıksız içme suyu kullanırsa oradan da bir rahatsızlık doğarsa bu hepimizin sorumluluğunda. Bunun için de muhtarlarımız hassasiyet göstererek zamanında haber verecekler ki müdahale edilsin. Depoların temizlenmesi konusunda da hassas davranmanızı istiyorum. Muhtar olmak demek sadece seçimden seçime oy almak demek değil. Köy Kanunu var ve bunun getirdiği sorumluluklar var. Vatandaşlarımızın can güvenliğinden, sağlık güvenliğinden hepimiz birlikte sorumluyuz. Vatandaşlarımızın sağlığına, canına bir halel gelirse bunun sorumlusu hep birlikte bizleriz” ifadelerine yer verdi.

“MUHTAÇ VATANDAŞLARIMIZIN DEVLETİMİZİN İMKANLARINDAN FAYDALANMASINI SAĞLAYALIM”

Köylerde ve mahallelerde yardıma ve bakıma muhtaç vatandaşların Kaymakamlığa getirilmesini veya Kaymakamlığa bildirilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Baruş, “Yardıma veya bakıma muhtaç vatandaşlarımızın evinde araştırma yapılmasını ve durumunun tespit edilmesini sağlayın. Yardıma veya bakıma muhtaç vatandaşlarımız için devletimizin sağladığı olanaklar çok geniş. Bakıma muhtaç olan vatandaşlarımıza bakım aylığı, engelli olan vatandaşlarımıza engelli aylığı bağlanıyor. Çocuğu olan muhtaç durumdaki ailelere destek aylığı bağlanıyor. Eğer köyünüzde, mahallenizde yardıma muhtaç, bakıma muhtaç, engelli vatandaşlarımız devletimizin sağladığı imkanlardan faydalanamıyorsa bunun sorumluluğu önce sizlere sonra da bizlere ait. Geçmişe oranla devletimizin sağladığı olanaklar o kadar çok ki, bugün sağlık imkanlarından faydalanamıyorum, yiyecek ekmek bulamıyorum diyen vatandaşımız olmaması lazım. Hepsine imkan var. Onun için lütfen hep birlikte bu ailelerin ellerinden tutalım, onlara kol kanat gerelim ve gerekli hizmeti almalarını sağlayalım. Bakıma muhtaç olup huzurevine yerleştirilmesi gerekenler ve buna razı olanlar varsa huzurevine yerleştirmek için elimizden gelen çabayı gösterelim. Bu sayede de hep birlikte bir olabiliriz. Anadolu olarak bizim özelliğimiz kardeşliğimiz ve dostluğumuzdur. Bu dayanışma ruhu hem toplumumuz için hem de memleketimiz için çok önemli. Ben her Seben’e geldiğimde Anadolu’nun samimiyetini görüyorum. Gösterdiğiniz samimiyet ve misafirperverlikten dolayı Allah sizlerden razı olsun.  Grup yollarını öncelikli olmak üzere program dahilinde yaptırıyoruz ve ihtiyacı olan köylerimizin yalları da imkanlarımız doğrultusunda birkaç sene içinde daha düzgün hale gelecek. Seben’de kanalizasyonsuz köy ve mahalle kalmayacak. Ben bütün bu çalışmalarda verdiğiniz desteklerden, vatandaşlarımız için yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

MUHTARLAR SORUN, İSTEK VE ÖNERİLERİNİ TEK TEK DİLE GETİRDİ

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından Seben Köy ve Mahalle Muhtarları tek tek söz alarak köy ve mahallelerinin sorun, istek ve önerilerini dile getirdiler. İlgili kurum müdürleri muhtarların dile getirdikleri sorun, istek ve önerilerini değerlendirerek cevaplandırdılar ve not aldılar.

“DEVLETİN VARLIK AMACI VATANDAŞINI HUZURLU VE MUTLU YAŞATMAK”

Muhtarları dinlemekten son derece mutlu olduğunu ifade eden Vali Baruş, “Sizler halkımızın birebir ilk elden temsilcilerisiniz ve onların iradesini temsil eden makamlarsınız. Böylece vatandaşlarımızın sorunlarını sizlerin ağzından birebir öğrenmiş olduk. Bize iletmiş olduğunuz sorunlarla mutlaka ilgilenilecek. Ben şimdiye kadar köylerimizde ve mahallelerimizde yapmış olduğunuz çalışmalar için teşekkür ederim. Bütün amacımız burada vatandaşımızı mutlu kılmak. Zaten devletin varlık amacı vatandaşını huzurlu ve mutlu yaşatmak. Yoksa devletin kuruluş amacı gerçekleşmemiş olur. Vatandaş için olmayan devletin bir anlamı yoktur. Amacımız sizlerin ve vatandaşımızın yüzünü güldürmek. Söylediğiniz sorunları daire müdürlerimiz ve kaymakamımız takip edecek. Neticede inşallah kısa zamanda bunların birçoğuna çözüm getirmiş olacağız. Ben katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Seben Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonu’nda düzenlenen muhtarlar toplantısı hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

VALİ BARUŞ VATANDAŞLARLA BULUŞTU

Bolu Valisi Aydın Baruş, Seben’de esnaf ziyaretinde bulundu. Seben Halkıyla da bir araya gelen Vali Baruş, yapımı devam eden Dereboy Köyü grup yolunda da incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

Bolu Valisi Aydın Baruş Seben ilçesinde esnafları ziyaret etti. İlçenin pazarının Çarşamba gününde olması nedeniyle vatandaşlarla bol bol sohbet eden Vali Baruş ve beraberindekiler esnafları gezdiler.

Seben pazarına da giderek esnafı ziyaret eden Vali Baruş, Pazar yerindeki esnaflarla ve vatandaşlarla sohbet etti. Esnaf ziyaretinin ardından Seben Parkı’na giden Vali Baruş ve beraberindekiler burada da Seben halkı ile bir araya gelerek onların istek, talep ve önerilerini dinlediler.

Seben Parkında toplanan halka seslenen Vali Baruş, “Vatandaşlarımızdan bize ulaşmak isteyip te, bir konuyu dile getirmek isteyip te ulaşamayanlar olabilir diye düşündüğümüz için sizlerle de birlikte olalım, sizleri dinleyelim dedik. Sizleri dinlemekten büyük bir onur duyarız. Sizlerle bir arada olmaktan çok mutlu oldum. Sizin aranızdaki samimiyet, dayanışma, birlik önemli ve bu açıdan çok şanslısınız. Aranızdaki bu dostluğu, samimiyeti devam ettirin. Tarım imkânlarının artmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda Seben daha hareketli ve bereketli hale gelecek. Bizler hep birlikte Kaymakamımızla, Belediye Başkanımızla, muhtarlarımızla birlikte sizlerin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Sizlerin sorunlarıyla ilgilenmek bizlerin vazifesidir. Bir sorunuz olduğunda mutlaka kapıları çalın, aşındırın. Birileri sizin ayağınıza gelmese bile siz onların kapılarını aşındırın. Artık eski devlet anlayışı yok. Şimdi artık birebir vatandaşın hizmetinde olan, onun ayağına koşan, onun her sorunuyla ilgilenmek durumunda olan ve onun her haklı talebini emir olarak algılaması gereken bir devlet yapısı, idare yapısı var. Bu devlet sizin hizmetinizde. Devletin ana unsurunu oluşturan sizlersiniz. Devlet vatandaş ayrımı olmaz ve olmamalı. Gerek seçilmişler, gerekse atanmışlar devlette görev yapanlar her zaman sizin hizmetinizde olması gereken insanlardır” ifadelerine yer verdi.

Bolu Valisi Aydın Baruş, Seben Kaymakamı Tahir Yılmaz, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ve daire müdürleri vatandaşların istek, talep ve önerilerini dinlediler.

YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Seben ziyaretinde yapımı devam etmekte olan Dereboy Köyü grup yol çalışmalarını da inceleyen Vali Baruş, Seben Kaymakamı Tahir Yılmaz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli’den çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

KABAK KÖYÜ ZİYARET EDİLDİ

Bolu Valisi Aydın Baruş, Seben’in Kabak Köyü Muhtarı Naci Özkan’ın daveti üzerine Kabak Köyü’nü de ziyaret ederek köy sakinleriyle bir araya geldi.

Kabak Köyü hakkında Vali Baruş’a bilgiler veren Kabak Köyü Muhtarı Ahmet Özkan, “Köyümüz 3 mahalle ve 60 haneden oluşmakta. Şu an köyümüzde 40 hane bulunmakta. Tek sıkıntımız yollarımızdı. Yapımı devam eden yol inşaatı da bittiğinde bir sıkıntımız kalmayacak. Ziyaretlerinizden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Kabak Köyü halkıyla da yakından ilgilenerek onlarla sohbet eden Vali Baruş, Kabak Köyü halkıyla da bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Seben’den ayrıldı.

ŞEHİT AİLELERİNE ZİYARET

Bolu Valisi Aydın Baruş, Seben ilçesinde ikamet eden şehit ailelerini de ziyaret etti. Ziyaretlerde Vali Baruş, Sizler şehitlerimizin emanetlerisiniz, her zaman yanınızdayız ve sizlere minnettarız” ifadelerine yer verdi.

Vali Baruş ilk olarak Gerenözü Köyü’ne giderek 1998 yılında Ankara’da trafik kazasında şehit olan Polis memuru Murtaza İde’nin annesi Nezaket İde’yi ziyaret etti.

Nezaket İde ile sohbet eden Vali Baruş, bir isteği olup olmadığını sorarak, “Sizler şehidimizin bize emanetisiniz. Her zaman sizin hizmetindeyiz” dedi.

Vali Baruş’un ziyaretinden dolayı kendilerini yalnız hissetmediklerini ve sahiplenildiklerini belirten Nezaket İde, “Devletimizin her zaman bizlerin yanımızda olduğunu biliyor ve hissediyoruz. Devletimizi evimde görmekten son derece mutluyum. Allah sizlerden razı olsun” dedi.

Daha sonra Vali Baruş 1984 yılında Siirt Sason’da şehit olan Nevzat Batmaz’ın babası Fahri Batmaz ile annesi Hacer Batmaz’ı ziyaret etti.

Şehit ve gazilerimize çok şey borçlu olduğumuzu belirten Vali Baruş, “Onların bize emaneti olan bu millete, bu devlete, şehit yakınlarına, onların kardeşlerine, çocuklarına, anne ve babalarına sahip çıkmak da bizim devlet olarak en önemli görevlerimizden birisidir. Her zaman yanınızdayız ve sizlere minnettarız” diyerek bir istekleri olup olmadığını sordu.

Şehit Nevzat Batmaz’ın babası Fahri Batmaz ve annesi Hacer Batmaz ziyaretlerinden dolayı Vali Baruş ve beraberindekilere teşekkür etti.

Şehit aileleri ziyaretlerinde Bolu İl Müftüsü Orhan Genç tarafından Kuran-ı Kerim okunarak dua da edildi.

Bolu Valisi Aydın Baruş’un şehit aileleri ziyaretine Seben Kaymakamı Tahir Yılmaz, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Bekir Koçyiğit, Bolu İl Müftüsü Orhan Genç’te katıldı.

Kep Adresi [email protected]