reklam
reklam
SON DAKİKA

Köroğlu Gazetesi | Bolu

VALİ ÜMİT’TEN MASKE, HİJYEN VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ!

VALİ ÜMİT’TEN MASKE, HİJYEN VE SOSYAL MESAFE DENETİMİ!
10 Eylül 2020 - 16:10

 İçişleri Bakanlığının, valilerin yönetim ve koordinasyonunda ülke genelinde kapsamlı korona virüs denetimi yapılacağını açıklamasının ardından Bolu Valiliği tarafından il merkezi ve ilçelerde denetimler sürdürülüyor. Bu kapsamda Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Mustafa Güder, İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol ve denetim ekipleri ile Yukarı Çarşı’da  esnafları denetledi. Vali Ümit, evlerin dışında maskenin zorunlu hale getirildiğini, düğünlerle ilgili olarak süre kısıtlamasının olduğunu, düğünlerin yasaklanarak nikah şeklinde yapılmaya başlandığını hatırlattı.

 Haber: Aslı Akış

 Bolu Valisi Ahmet Ümit, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığınca ülke genelinde “Sağlık için hepimiz için” sloganıyla gerçekleştirilen denetime katıldı. Büyük Cami Mahallesi’nde Yukarı Çarşı esnafını denetleyen Vali Ümit, vatandaşları sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralına uymaları yönünde uyardı. Maskesi olmayan vatandaşlara ise maske dağıtıldı.

Denetimin ardından açıklamalarda bulunan vali Ahmet Ümit, Ülke genelinde vaka sayısının arttığını ifade ederek; “18 Ağustos’ta bu kararı almıştık. O tarihten bu yana ilimiz genelinde 422 tane düğün oldu. Maalesef süreç dolayısıyla vatandaşlarımız programlarını biraz ertelediler ama neticede bu şartlarda yaşamayı da bilmemiz gerekiyor. Ülke genelinde vakalarda artmaya temayüllü bir gidişat görüyoruz. Bunun için denetimleri hep birlikte arttırmamız lazım. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına bir takım yeni kurallar ilave etmemiz gerek. Zorunlu olmadıkça herkes evinde kalmalı. Kalabalıklara kesinlikle katılım olmamalı” diye konuştu.

“MİSAFİRLERİMİZLE TEMAS KURMAYALIM, İL DIŞINA ÇIKMAYALIM”

Vali Ümit, il dışından gelenlerle temas kurulmaması konusunda uyarılarda bulunarak, “Bolululardan özellikle rica ediyorum. Misafirlerimizle temas kurmayalım. İl dışına mümkün olmadıkça gitmeyelim, gitmemiz gerekiyorsa da gittiğimiz yerlerde temastan kaçınalım. İlimizdeki son süreç içerisindeki gelişmelerin en önemli sebebinin il dışından gelenlerin teması olduğunu tespit ettik. Daha önce de paylaştık. Buna karşılık, hep beraber sabırla maskemizi takacağız. Kalabalıklardan uzak durarak bu süreci hep beraber aşacağız” dedi.

 “UMUYORUZ Kİ TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ OKULLARINA BAŞLAR”

Ümit, sürecin seyrine göre okulların açılabileceğini belirterek, “21 Eylül itibariyle ilköğretim 1 ve 2. sınıf öğrencilerimiz belli bir periyot içerisinde eğitim öğretime başlayacaklar. Umuyoruz ki, devamında tüm öğrencilerimiz okullarına başlasın çünkü hem ilk ve orta hem de üniversite öğrencilerimiz okullarını özledi. Biz de onları özledik, birlikte olmak istiyoruz. Fakat birlikte olabilmemiz için bu rakamları aşağı çekmemiz lazım. Zaman içerisinde inşallah biz bu işi başaracağız” şeklinde konuştu.

 “HES UYGULAMASI İLE YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Birlikteliğin sağlanabilmesi için yükselen rakamların aşağıya doğru çekilmesi gerektiğini anlatan Vali Ümit, “Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını ilk başlatan il biziz. Hem HES hem de kimlik sorgulamasıyla bu konuyu yakından takip ediyoruz. İzolasyona tabi olduğu halde dışarıda yakalanan vatandaşlarımız kesinlikle Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlara alınacak, yurtlarda tedavi edilinceye kadar kalacak. Yurtta kaldığı süre içerisinde yapılmış olan tüm harcamalar da kendisinden tahsis edilecek. Burada esas olan herkesin üzerine düşen sosyal sorumluğu yerine getirmesi. Bir vatandaşımız izolasyona tabi tutulduysa lütfen evini terk etmesin, evinden çıkmasın. Evinde de çocuklarına ve ailesine karşı dikkat etsin. Çok acılar yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bu ölüm olaylarının olmaması, pandemiden kaynaklanan ölüm olaylarının olmaması için izolasyona tabi olan vatandaşlarımızın yerlerinde sabit kalmaları ve temastan kaçınmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“SON İKİ GÜNDE DÜŞÜŞLER BAŞLADI”

Son olarak devlet kurumlarında esnek çalışma durumu ile ilgili konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Başlarda çok iyiydik, sonradan rakamlarda bir yükselme görüldü. 18 Ağustos’ta almış olduğumuz tedbirlerle beraber ciddi bir uygulamaya geçtik. Bakanlıkların da katkılarıyla daha da sağlam bir şekilde mücadelemizi sürdürüyoruz. Önce yükselişi durdurduk, daha sonra inmesi gerekirken direnç gösterdi. Fakat son iki günde düşüşler başladı. Hep birlikte tedbirlere uyduğumuz sürece çok kısa zamanda başarı olacağız. Vakalar var. Maalesef ölüm hadiseleri yaşıyoruz. Hastanelerimizde entübe olanlar, yoğun bakımda olanlar var. Bunların çaresi; maske, mesafe, hijyen ve kalabalıklardan uzak durmak.

“ESNEK ÇALIŞMA İMKANI VERİLDİ”

Cumhurbaşkanlığımızın talimatlarıyla, esnek çalışma imkanı verildi. Uzaktan ya da dönüşümlü çalışma imkanı var. İsteyen personelimiz, kurumların başında bulunan idarecilerde talepte bulunabilirler. Kurum müdürleri zorunlu gördükleri durumda ya da personelin ihtiyacına göre planlama yapıp bana getirecekler.  Birlikte değerlendireceğiz. Arzu edenler esnek çalışmaya geçebilirler ama bu bir emir ya da zorunluluk değildir. İhtiyaç varsa yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Kep Adresi [email protected]