Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları’na (KARDEMİR) bağlı kuruluş olan KARDÖKMAK AŞ. demir çelik sektöründeki rekabet gücünü artırma hedefiyle İstanbul’da yeni ofisini açtı.

Açılış törenine KARDEMİR ve KARDÖKMAK AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TEKNOPARK İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yerebakan, İstanbul Genel Müdürü Muhammet Fatih Özsoy, şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Demir, “Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve ülkemizin sanayi dönüşümüne büyük katkı sağlayan Kardemir’in bağlı kuruluşu KARDÖKMAK olarak, mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarında yeni bir aşamaya geçiyoruz. Üretim altyapımızı güçlendirerek, kendi know-how’ımızı geliştiren bir mühendislik şirketine dönüşmeyi hedefliyoruz” dedi.
Son yıllarda yapılan yatırımlara dikkat çeken Demir, dövme altyapısının kurulduğunu ve geçen yıl 2 bin 500 ton kapasiteli bir presin açılışının yapıldığını belirtti.

Başkan Demir, enerji, demiryolları ve savunma sanayi gibi birçok alana hizmet vermeyi amaçlayan bu tesisin, yerli ve milli demiryolu tekerleğinin aks montajlarını yaparak ürünlerin katma değerini artırmayı planladığını söyledi. KARDEMİR VE KARDÖKMAK iş birliği ile vasıflı çelik grubunun kurulacağını açıklayan Demir, ülkenin ihtiyacı olan çeliklerin üretiminin yanı sıra alaşımlı çeliklerin geliştirilmesi için ArGe çalışmalarının yapılacağını aktardı.

Demir, “TEKNOPARK ofisimizde hidrojenin demir çelik üretiminde kullanım alanını genişleterek yeşil çelik üretimine katkı sağlayacak projeler geliştireceğiz. Pilot ölçekli tesisler yaparak tüm fabrikanın simülasyon ve analizlerini gerçekleştireceğiz. Bu çıktıları endüstride kullanacağız” dedi.

Kaynak: İHA