(İHA) - Bartın'da yarıyıl tatili nedeniyle düzenlenen törende 35 bin öğrenci karnelerini almanın sevincini yaşadı. Vali Nurtaç Arslan'ın heyecanla karnelerini bekleyen çocuklarla konuştuğu esnada hemen arkasında bulunan akıllı tahtada Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu hakkındaki haber karesinin yer alması dikkat çekti.

Bartın Kemal Sabriye Ocakcı İlkokulu'nda gerçekleşen karne dağıtım törenine okul öğretmen, öğrenci ve idarecilerin yanı sıra Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz Garnizon Komutanı Dz.Kd.Alb. Erkan Şahin, Ak Parti İl Başkanı Yaşar Arslan, Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı katıldı.

Okuldaki sınıfları dolaşan protokol üyeleri, tek tek öğrencilerini karnelerini verdi. Karneler ile birlikte öğrencilere pamuk şeker, tatilde çalışabilecekleri kaynaklar ve anahtarlık gibi çeşitli hediyeler de verildi.

Protokol üyeleri sık sık öğrencilere sorular sorarak sohbet etti.

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, öğrencilere tatilde ne yapacaklarını sorarak, dinlenmeleri ve kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Karnelerini alan öğrencilerin bulunduğu bir sınıftaki akıllı tahtada ise Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile ilgili bir haber karesi yer aldı.

Öğrencilerin karnelerini kapladığı kartonlarda cumhuriyetin 100. yılına özel logo ve farklı konulardaki tasarımlar yer aldı.

Milli Eğitim Müdürü Ramazan aşçı ise basın mensupların yaptığı açıklamada, il genelinde 35 bin öğrencinin karne aldığını belirterek, "2023-2024 eğitim ve öğretim sezonun birinci dönemini bitirmiş oluyoruz. Yaklaşık 35 bin öğrencimiz evladımız karne alıyor. İlk dönemi sorunsuz bir şekilde tamamladık. Sorunsuz bir şekilde tüm çocuklarımız karnelerini alıyorlar. Velilerimize ve öğrencilerimize tavsiyem, tatilde biraz dinlensinler ama muhakkak da kitap okusunlar. Kitap okumak da dinlendiriyor. Notlar çok önemli değil, çok fazla öğrencilerimize kızmasınlar. Çünkü ikinci dönemi de var, telafi edebilirler" diye konuştu.

Program sonunda ise Vali Arslan, programa katılan protokol üyeleri, okul idarecileri ve öğretmenlerle toplantı yaptı.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ