Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarının gözetlenebilmesi için gözetleme kulelerine dijital gözetleme kamerası kuruldu.

(İHA)

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına karşı tedbirlerini her geçen gün artırıyor. Bu çerçevede Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarına karşı Ahlatcık ve Saraycık yangın gözetleme kulelerine dijital gözetleme kamera sistemi kuruldu. Bu sistem sayesinde haftanın her günü 24 saat boyunca Kastamonu ormanları dijital kamera ile izlenirken, aynı zamanda yangın gözetleme kulesindeki görevliler tarafından takibi yapılacak. Bu sayede ormanda çıkan yangın ya da herhangi bir duman erkenden fark edilerek yangın büyümeden kontrol altına alınabilecek.

Dijital gözetleme kamera kurulumuyla ilgili Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Teknoloji tarafını seçti. Orman yangınlarıyla mücadelede en son sistem neyse Orman Genel Müdürlüğü, bu sistemin içinde olmaya devam edecektir. Bu çerçevede 24 saat uyumayan ve her daim iş başında bulunan ekibimize teknoloji ile güçlendirdik. Ahlatcık ve Saraycık yangın gözetleme kulelerinde dijital gözetleme kamera kurulumunu tamamlandı. Her yeni gün dünden daha güçlü ve hazırız. Yine de en büyük gücümüz siz değerli vatandaşlarımızın dikkati ve ormanlara sahip çıkmalarıdır” dedi.