(İHA) - Karabük Üniversitesi, yapay zeka alanında lisans ve ön lisans programlarının açılacağı üniversiteler arasında yer aldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun’da düzenlenen “Yapay Zeka, Dijitalleşme ve Büyük Veri” toplantısına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ile yeni program ve bölümlerin açılacağı üniversite rektörleri katıldı.
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında üniversitelerde 2’si ilk kez olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 ön lisans programı açılacağını bildirdi. Ayrıca YÖK Başkanı Özvar, lisans ve ön lisans programlarının açılacağı üniversiteleri de açıkladı. O üniversiteler arasında Karabük Üniversitesi de yer aldı.
Geçekleşen toplantıda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yapay zeka, yapay zekanın çözümleri, dijitalleşme, büyük veri konularında insan kaynağı yetiştirmek üzere lisans/ön lisans seviyesinde program açılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Halihazırda farklı devlet ve vakıf üniversitelerinde bulunan “Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri”, “Yazılım Geliştirme” ve “Bilgi Güvenliği Teknolojisi” bölümlerinin farklı üniversitelerde de açılmasını karara bağladıklarını anlatan Özvar, bunlara ilaveten 2 yeni lisans programının açılmasına karar verdiklerini belirtti. Özvar, lisans seviyesinde açılması planlanan yeni bölümlerin “Veri Bilimi ve Analitiği” ile “Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi” olduğunu açıkladı.
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, alınan bu kararın önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Yapay zeka, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında açılacak yeni lisans ve ön lisans programları, üniversitelerimizde öğrencilerimize çağın gereksinimlerine uygun olarak eğitim imkanları sunulması açısından büyük önem taşıyor. Karabük Üniversitesi olarak bu programların açılmasına ilişkin karardan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu programlar, öğrencilerimize ileri teknoloji ve dijitalleşme alanlarında güçlü bir eğitim ve kariyer fırsatı sunacak ve ülkemizin dijital dönüşüm sürecine katkı sağlayacaktır.”

Editör: Ebru Buket EKE