(Haber: Mehmet Şah Elkatmış) - KÖK Kurs öğretmenleri, 2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına ilişkin genel bir değerlendirme yaparak, sınavın branşlara göre analizini sundu.

Matematik:

Matematik soruları, beklenildiği gibi kazanım soruları ile kolay bir başlangıç yaptı ve yoğun yeni nesil soru tarzı bulunmamaktaydı. Özellikle dikkatli çözülmesi gereken üç soru vardı. Diğer sorular ise öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği nitelikteydi. Sorular, MEB'in yayınladığı örnek sorulara benzer ve matematik kazanımlarına uygun, açık ve anlaşılır bir sistemle hazırlanmıştı.

Türkçe:

Türkçe branşında anlam bilgisi (sözcükte anlam, cümlede anlam, paragraf) soruları sınavda en çok çıkan başlıklardan oldu. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da görsel okuma ve grafik yorumlama soruları beklenenden fazlaydı. Dil bilgisi soruları arasında cümle çeşitleri ve fiilimsiler yer aldı. Yazım kuralları ve noktalama işaretlerinden de birer soru bulunuyordu. Nadiren çıkan anlatım bozukluğu sorusu da sınavda yer aldı.

Fen Bilimleri:

Fen Bilimleri soruları kazanım odaklı olmakla birlikte özellikle okuduğunu anlamaya yönelik aşamalı sorulardan oluştu. Görseller kullanılmayarak, öğrencilerin dikkatini ölçmeye yönelik sorular hazırlandı ve özellikle son ünitelere ağırlık verildi. Genel olarak anlaşılır ve öğrencilerin yapabileceği nitelikteydi.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük:

Bu branştaki sorular genel anlamda yorum soruları şeklinde geldi. Ancak bazı soruların dikkatle okunması ve değerlendirilmesi gerektiği belirtildi. Genel olarak orta düzeyde olduğu ifade edildi.

İngilizce:

İngilizce soruları, genel olarak kolay seviyede ve geçmiş senelerde sorulan sorulara benzer nitelikteydi. Sorular kelime bilgisine dayalıydı ve öğrencilerin rahatlıkla çözebileceği türdeydi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi:

Bu branşta bilgiye dayalı üç tane soru bulunuyordu ve bunlar orta ve zor seviyedeydi. Okuduğunu anlama soruları ise büyük dikkat gerektiriyordu.

KÖK Kurs öğretmenleri, sınava giren tüm öğrencilerin emeklerinin karşılığını aldığı bir sınav geçirmelerini dilediklerini belirttiler.

Muhabir: Mehmet Şah Elkatmış