KASTAMONU (İHA) - Kastamonu’da Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde düzenlenen gösterilere öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Kastamonu’da Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulu ile Atabeygazi Mehteran Derneği tarafından program düzenlendi. Etkinlikte Atabeygazi Mehteran Derneği takımı, Atabeygazi İmam Hatip Ortaokuluna gelerek okul bahçesinde marş çaldı. Öğrencilerin yoğu ilgi gösterdiği etkinlikte mehteran takımının çaldığı marşlara zaman zaman öğrencilerde eşlik etti. Atabeygazi Mehteran Derneği’nin gösterisinin ardından öğrenciler, mehteran hakkında bilgi alarak aletleri inceledi.

Etkinlikte konuşan Atabey İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Erol Çangır, “Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Atabeygazi İmam Hatip Ortaokulumuz ile Atabeygazi Mehteran Derneği tarafından birlikte ortak program düzenlendik. Atabey; Selçuklular zamanında kullanılan, şehzadeleri yetiştiren ya da bir bölgeye yönetici olarak atanan alim kişilere verilen unvandır. Kastamonu Atabeylerinden Muzafferettin Yavlakarslan tarafından medrese olarak yaptırılan, cumhuriyetimizin ilk yılından itibaren eğitim kurumu olarak hizmet vermeye devam eden okulumuz; 1945 yılında Atabey adını almıştır. Okulumuz Kastamonu’yu Bizans’tan kalıcı olarak fetheden, Kastamonu Fatihi olarak bilinen Atabey Gazi’nin adını gururla taşımaktadır. Tarihini bilen, geçmişiyle gurur duyan ve geleceğe kendinden emin adımlarla yürüyen bireyler yetiştiren Atabey İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, bugün Atabeygazi Mehteran takımı ile bir araya gelmiş; coşku ve heyecan ile mehteran gösterisini izlemiştir. Türk kültürünün değişmez değerlerini yaşatan Atabeygazi Mehteran Takımına öğrencilerimize bu kültür şölenini yaşattığı için teşekkür ederiz” dedi.