(HABER MERKEZİ) - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav  saat 09.30’da başladı.

Bolu'da, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında öğrenciler sınava girecekleri okullara geldi.

Kent merkezinde 9 okulda öğrenciler LGS sınavına girdi. Sınava girecekleri okula gelen öğrenciler, okul girişinde yapılan kimlik kontrolünün ardından okula alındı.

Öğrenciler sınıflarda sınav heyecanını yaşarken, aileleri de okulların önünde bekleye başladı.

1 milyon 38 bin 192 öğrenci adayının yarışacağı sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda yapılacak. Sınavın ikinci oturumu 11.30’da başlayacak.

Sınavda iki oturumda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak. Sınavın birinci oturumu, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika olacak. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil soruları yöneltilecek. İkinci oturum 40 soruluk sayısal alandan oluşacak. Öğrencilere 80 dakika sürenin verileceği bu oturumda, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ