(AA)- Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimine göre 31 Mart’ta yapılacak seçimler için seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına bugün başlayacak. . 24 Mart Pazar gününe kadar tüm seçmenlere bilgi kağıtları ulaştırılacak.

31 Mart Pazar günü gerçekleşecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için geri sayım başladı.

Bu heyecana ortak olmak üzere seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına bugün başlanıyor.

24 Mart'a kadar tüm seçmenlere ulaştırılacak olan bu bilgi kağıtları sayesinde seçmenler, oy kullanacakları sandık numarasını ve adresini öğrenebilecek.

"SEÇİM BİLGİ KAĞITLARININ DAĞITIMI BUGÜN BAŞLIYOR"

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 1 Aralık 2023 tarihinde ilan ettiği seçim takvimi doğrultusunda, bugüne kadar seçime katılmaya uygun bulunan siyasi parti sayısı 36 iken, Yenilik Partisi ve Genç Parti'nin seçimlere katılmayacaklarını bildirmeleri üzerine bu sayı 34'e düştü.

Siyasi partiler ve bağımsız adaylar 20 Şubat'ta il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini teslim ederken, seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri ise 27 Ocak'ta YSK Başkanlığında gerçekleşen kura çekimi ile belirlendi.

Seçim takvimi kapsamında, seçmen bilgi kağıtlarının döküm ve dağıtım işlemi bugün itibarıyla başlayıp ve 24 Mart Pazar günü tamamlanacaktır.

Bilgi kağıdı olmayanlarda oy kullanabilirken, seçmenler, oy kullanacakları yer ve sandık bilgilerini YSK'nin internet sitesi, e-Devlet, YSK'nin Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi üzerinden kontrol edebilecek.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ