CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZALADI 2023 SEÇİM TAKVİMİ BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde seçim kararını açıkladı. Erdoğan, Anayasa'nın 116. maddesine dayanarak 14 Mayıs'ta seçim yapılması kararını imzaladı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlanacak. 60 gün sonraki ilk pazar olan 14 Mayıs'ta da sandık kurulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "Seçim süreci ve siyasi gerilimler, bu çabaları gölgeleme riski taşıyor. Halbuki Türkiye'nin ihtiyacı yaraları saracak ve tüm kayıpları hızla telafi edecek bir odaklanmadır. Bunun için de gündem sapmasına yol açacak seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması ve seçim gerilimi ve tartışmalardan hızla çıkması şarttır. Seçimleri daha önce açıkladığımız 14 Mayıs tarihinde yapılmasının bize bu imkanı vereceğine inanıyoruz. Biraz önce Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzalıyorum. Buna göre; 2 ay sonraki ilk pazar günü milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekillerini seçmek üzere sandık başına gidecektir." dedi. Alınan kararın ardından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün ya da yarın toplanacak. YSK ayrıca, önümüzdeki hafta yeniden toplanarak seçim takvimini açıklayacak.

İLK TUR 14 MAYIS İKİNCİ TUR 28 MAYIS'TA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından seçim kararının bugün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 11 Mart Cumartesi günü toplanıp seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması kararı alıp kamuoyuna açıklayacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde tarih 28 Mayıs olacak.

BÜROKRATLAR BİR HAFTA İÇİNDE İSTİFA EDECEK

Seçim kararının resmileşmesinin ardından bürokrasiden milletvekili adayı olmak isteyenler için bir haftalık istifa süresi başlayacak. YSK, daha sonra seçim takviminin başlangıç tarihini açıklayacak. Bu tarihin 16 veya 18 Mart olarak belirlenmesi bekleniyor.

ADAY LİSTELERİ 9 NİSAN'DA TESLİM EDİLECEK

Milletvekili aday listelerinin 9 Nisan'a kadar YSK'ya teslim edilmesi istenecek. Bu tarih seçim takviminin başlangıç tarihine göre değişebilecek.

İTTİFAK PROTOKOLLERİ İÇİN 5 GÜN VAR

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin, ittifak protokolünü seçim takvimi yayınlandıktan sonraki 5 gün içinde YSK'ya sunması gerekecek. Örneğin seçim takvimi 16 Mart olursa, 21 Mart'a kadar ittifak protokollerinin YSK'ya teslim edilmesi gerekecek.

AK PARTİ'DE ADAYLIK SÜRECİ BAŞLIYOR

AK Parti'deki adaylık başvuruları için hızlandırılmış bir takvim uygulanacak. Buna göre, 11 ila 17 Mart tarihleri arasında adaylık başvuruları alınacak. 19 Mart'taki temayül yoklamasından sonra hızla komisyonlar oluşturulup aday listeleri hazırlanacak.