(Haber Merkezi) - Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen "1. Uluslararası İletişim Günleri/Dijital Dönüşüm ve Yeni Medya Sempozyumu" başladı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Kongre Merkezi'ndeki sempozyumun açılışına BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Genel Sekreter İhsan Ağcan, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Tandırlı, konuk araştırmacı ve akademisyenler ile öğrenciler katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alişarlı, etkinliğin, İletişim Fakültesi'nin düzenlediği ilk uluslararası sempozyum olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

“DÜNYA KÜRESEL BİR KÖY HALİNE GELMİŞTİR”   

Alişarlı, teknolojik gelişmelerin iletişimin boyutunu değiştirdiğine işaret ederek, "Bilgisayarın hayatımıza girmesiyle sadece iletişimde değil tüm alanlarda gelişmeleri tetikleyecek dönemi yaşadık. İnternetin kullanımıyla artık gelişmeler daha da hızlı yaşanmaya başlandı. Artık dünya üzerindeki sınırlar ortadan kalkmış, dünya küresel bir köy haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, "Müzelerin İletişim Kurma Gereksinimi ve Dijital Dönüşüm" adlı sunum yaptı.

İNTERNET GAZETECİLİĞİNDE ETİK SORUNLARI ANLATTI

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman İrvan ise "Gazetecilik Etiği İnternet Sınavında" adlı sunumunda, "hız, tık gazeteciliği, SEO haberciliği, haber hırsızlığı, asılsız/yalan haber yaygınlığı, reklam haber, sosyal medyada kırıntı haberciliği, nefret söylemi" başlıklarında internet gazeteciliğinde etik sorunları anlattı.

“YAPAY ZEKÂ TEHDİT Mİ FIRSAT MI?”

“Yapay zekâ tehdit mi fırsat mı?” sorusuna, yapay zekâ tarafından yazılan 2 haber Pulitzer ödülü alsa da yapay zekânın gazetecilik için tehdit olabileceğine vurgu yaptı ve “Birçok alanda olduğu gibi gazetecilikte de yapay zeka programları hızla kullanılmaya başlandı. Artık tümüyle yapay zekâ tarafından işletilen haber siteleri var. Ben yapay zekayı gazetecilik için bir tehdit olarak görüyorum. Yapay zekâ sadece daha çok gazetecinin işsiz kalmasına yol açmayacak, aynı zamanda etik sorunlara da yol açacak gibi görünüyor. Örneğin yapay zekâ tarafından yazılan bir haber yanlış çıkmışsa bunun sorumlusunun kim olacağı belli değil.” diye konuştu.

Davetli konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edilmesinin ardından sempozyumun açılış programı sona erdi.

Alanında uzman yurt içi ve dışından akademisyenler ile araştırmacıların yüz yüze ve çevrim içi sunum yapacağı sempozyum, 15 Mayıs'ta sona erecek.

Editör: Servet GÖKÇEK