Bolu Valisi Erkan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren ve İl Jandarma Komutanı Mehmet Avcı ile birlikte Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelerek, açıklamalarda bulundu.

“YÜZDE 9 AZALIŞ GÖRMEKTEYİZ”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, geçen yıla oranla asayiş olaylarında azalma olduğuna dikkat çekerek; “Haziran ayına göre yüzde 9 azalış görmekteyiz. Asayiş olaylarına baktığımızda haziran ayı içerisinde 915 asayiş olayı meydana gelmiş, bu olayların yüzde 97’si aydınlatılmıştır. Bu olaylarda 99 şüpheli tespit edilmiş bu şüphelilerden de 675’i yakalanmış, 12’si ise tutuklanmıştır” dedi.

“OLAYLARN %100’Ü AYDINLATILDI”

Vali Kılıç, Bolu’da 6 aylık dönemde toplamda 365 olayın yaşandığını belirterek; Yaşanan asayiş olaylarının kendi içlerinde türlerine geldiğimizde, kasten yaralama, kasten öldürme, tehdit, hakaret gibi işlere karşı işlenen suçlar kapsamında 365 olay meydana gelmiş bu olaylarında yüzde 9 oranında aydınlatması sağlanmıştır. Mal varlığına karşı işlenen suçlar kapsamında ilimizde toplam 112 olay meydana gelmiş ve bu olaylarında yüzde 80’i aydınlatılmıştır. Rüşvet, zimmet, iftira, görevi kötüye kullanma gibi millete devlete karşı işlenen suçlar kapsamında 4 olay meydana gelmiş, bu olaylarında tamamı aydınlatılmıştır. İş kazası, kayıp şahıs ve buna benzer takibi gereken suçlar kapsamında ise 356 olay meydana gelmiş ve bu olaylarında yüzde 99’u aydınlatılmıştır. Trafik güvenliğini tehlikeye sokma, kumar gibi topluma karşı işlenen suçlar kapsamında ilimizde 78 olay meydana gelmiş bu olaylarında yüzde 100’ü aydınlatılmıştır” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZ DÜZENLİ OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR”

Vali Kılıç aranan şahıslardan bahsederek,Aranan şahısların yakalanmalarına yönelik çalışmalarımız düzenli olarak devam etmektedir. Bu dönemlerde değişik suçlardan aranan 155 şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edilmiştir. Terörle mücadele kapsamında ilimizde 2 tane operasyon gerçekleştirilmiş ve 12 kişi yakalanmıştır” dedi.

“33 OPERASYON GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR”

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında 33 operasyon gerçekleştiğinden bahseden Vali Kılıç,  “Narkotik suçlarla mücadele kapsamında ise ilimizde 33 operasyon gerçekleştirilmiş ve 47 kişi yakalanmıştır. Bu operasyonda 1.375 gr uyuşturucu uyarıcı madde, 57 adet uyuşturucu uyarıcı hap, 2 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele kapsamında 6 operasyon gerçekleştirilmiş ve 10 şahıs yakalanmıştır. Bu operasyon 1 adet tabanca, 8 adet fişek, 105.470 adet makaron, 28 adet muhterif MTA ele geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZİN GÜVENLİ HUZUR ORTAMININ DEVAMI İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Vali Kılıç, göçmen kaçakçılığına dikkat çekerek “Göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında ülkemizin güvenli huzur ortamının devamı için mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. Yapılan çalışmalar kapsamında 1 organizatör ile 46 düzensiz göçmen yakalanmış ve bu düzensiz göçmenlerin 38’i sınır dışı edilmiştir.” bilgisini verdi.

“KADES İNDİRİLME SAYISI 13.158E ULAŞMIŞTIR

Vali Kılıç, Kades indirilme sayısının 13.158’e ulaştığını belirterek,  “Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında ilimizde 77 olay meydana gelmiş, bu olaylar sonucunda 1 koruyucu, 65 önleyici tedbir kararı alınmıştır. İlimizde toplam Kades indirilme sayısı 13.158’e ulaşmıştır. Bu ay Kades üzerinden gelen ihbar sayısı da 69’dur” dedi.

 “9 GÜNLÜK KURBAN BAYRAMI TATİLİ SÜRESİNDE İLİMİZDE ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI MEYDANA GELMEMİŞTİR”

Vali Kılıç, trafik denetimi ile ilgili konuşarak, “Trafik olaylarına bakıldığında haziran ayında ölümlü ve yaralamalı kaza sayımız da 110 olmuştur. Bu kazalarda 199 vatandaşımız yaralanmış maalesef 2 vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybetmiştir. Yine yapılan çalışmalar çerçevesinde ilimizde 84.419 araç, 220 ticari taksi, 86 okul servis aracı ayrıca denetlenmiştir. Özellikle ifade etmek isterim ki yaşanan trafik yoğunluğuna rağmen alınan tedbirler sonucunda 9 günlük kurban bayramı tatili süresinde ilimizde ölümlü trafik kazası meydana gelmemiştir” bilgilerini verdi.

"CAN GÜVENLİĞİMİZ İÇİN GEREKLİ BU DUYARLILIĞI GÖSTERMENİZİ İSTİYORUZ"

Vali Kılıç, vatandaşları uyararak, “Kıymetli hemşerilerim bildiğiniz üzere hava sıcaklıkları mevsim normalleri üzerinde seyrediyor. Bu dönemde özellikle rahatsızlığı olan vatandaşlarımızdan ve yaşlılarımızdan mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamalarını kendilerini koruyacak tedbirleri almalarını istirham ediyorum. Yaz aylarında orman yangınları ve aşırı yağışlara bağlı olarak afetler yaşanabilmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızdan valiliğimiz tarafından yapılan uyarıları dikkate almalarını ve yangınlara sebebiyet veren davranışlardan kaçınmalarını istiyoruz. Boğulma olaylarıyla ilgili de bir hatırlatma yapmak istiyorum. Serinlemek için lütfen tehlikeli olan göl, gölet ve sulama kanallarını kullanmayınız. Can güvenliğimiz için gerekli duyarlılığı bu konuda göstermenizi istiyoruz” dedi.

"HEPİNİZİ SAYGI VE MUHABBETLE SELAMLIYORUM"

Vali Kılıç, “Son olarak da kamu düzeni ve huzurumuzun sağlanmasında görev alan emniyet ve jandarma teşkilatı ile tüm kurumlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Muhabir: Serenay Korkusuz