Yeni yabancı kuralı ile ilgili karar merakla bekleniyor. TFF cuma günü yapacağı açıklamayla 2023-2004 sezonundaki sahada kaç yabancı oyuncu olacağını duyuracak. Türk futbol kamuoyu merakla bu kararı beklerken TFF'nin vereceği kararın detayları da ortaya çıkmaya başladı.

Haber Merkezi

Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni sezonda uygulayacağı 'yabancı kuralı' Cuma günü açıklanacak. Uzun süredir Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik direktörlerle yapılan görüşmeler sonunda mütabakata varıldı.

3. LİG BÖLGESEL HALE GELECEK

Sözleşmenin en önemli maddelerinden biri sahadaki yabancı sınırının kalkması. 8+3 kuralının yerine 11 yabancı serbestisi getirilecek. Futbol kulüpleri yaptıkları genç yabancı transferlerinden 1 veya 2'sini B takımda oynatabilecek. B takımlar 3. Lig'e dahil edilecek ve 3. Lig bölgesel hale getirilecek. Burada mücadele edecek Süper Lig B takımları, 1.Lig'e kadar yükselebilecek ancak Süper Lig'e çıkma hakları olmayacak. Bu takımlarda yerli ve yabancı 23 yaş üstü oyuncuların oynamasına izin verilmeyecek.

BÜYÜKEKŞİ AÇIKLAMIŞTI!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF 1.Lig şampiyonu Samsunspor'a kupasını vermek üzere Samsun'a gitti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Büyükekşi, merakla beklenen yabancı futbolcu sınırı hakkında beklenen açıklamayı yaptı.

TFF'DEN YABANCI KURALI AÇIKLAMASI

Süper Lig'de 2023-2024 sezonunda uygulanacak yabancı oyuncu kuralı hakkında konuşan Mehmet Büyükekşi, "Süper Lig'de seneye yabancı kuralı nasıl işlenecek onunla ilgili onları çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta inşallah açıklayacağız. Kulüplerimizle de toplantılar yapıyoruz. Yönetim kurulunda karar alıp kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

YENİ KURALIN DETAYLARI

Yeni kuralın, eskisinden en önemli farkı sahada 11 yabancıya izin verilmesi olacak. Daha önce Fenerbahçe, mevcut yabancı kuralının 1 sezon daha devam etmesini isterken, Galatasaray serbest kalmasından yana tavır koymuştu. Kulüplerin yüzde 70'inin yabancıda serbestliği savunması üzerine TFF, teknik direktörlerin de görüşlerini alarak bir ara formülle sorunu çözmeye çalıştı.

FAZLA YABANCIYA ALTYAPI PAYI

Türkiye Futbol Federasyonu son şeklini vereceği yeni yabancı kuralıyla ilgili önce kulüplere bilgilendirme yapacak. Cuma günü kulüp yönetimleri TFF'de bilgilendirme toplantısına alınacak. Ardından yeni kurallar kamuoyuna açıklanacak. Büyük oranda şekillenen 'Yeni Yabancı Kuralı'nda önümüzdeki sezon 14 sözleşmeye izin verilecek. 23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 sözleşmenin üzerinde de esneklik gösterilecek. Ancak 14'ü aşan sözleşmeler için TFF'de oluşturulacak bir fona alt yapılar için bir pay aktarılması zorunluluğu getirilecek.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ