(Serenay Korkusuz)- Sütten elde edilen yoğurt, zengin kalsiyum içeriğiyle öne çıkar. Türk mutfağında oldukça önemli bir yeri bulunan yoğurttaki güçlü kalsiyum içeriği kemik sağlığını koruyarak osteoporoz riskini azaltmasıyla bilinir. Bununla birlikte yoğurt iyi bir fosfor, potasyum, A vitamini, B2 vitamini ve B12 vitamini kaynağıdır. Ayrıca yoğurt diş sağlığı için de oldukça faydalı bir besindir.

1 kase yoğurdun besin değeri

Protein: 6.8 gr

Yağ: 3,5 gr

Karbonhidrat: 8.2 g

Sodyum: 100 mg

Potasyum: 320 mg

Kalsiyum: 230 mg

Fosfor: 200 mg

Kolesterol: 10 mg

Ayrıca yoğurdun vitamin ve mineralleri arasında A, B, C ve E vitamini de bulunur. Yoğurt içerdiği kalsiyumdan dolayı sadece kemik ve dişler için değil aynı zamanda içeriğindeki magnezyum ve potasyumdan dolayı kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için önemlidir. Sindirim sistemi ve bağırsak florası için yoğurtta bulunan probiyotikler çok faydalıdır.

Yoğurdun en temel faydası, kalsiyum zengini olmasından kolayı kemik sağlığını koruması ve osteoporoz riskini azaltmasıdır. Bağırsak biyomunu iyileştirebilen ve canlı probiyotik bakteriler içeren yoğurt sindirim sisteminin sağlığını da destekler. Tokluk hissi oluşmasına yardım eden yoğurt diğer yandan diş sağlığını da güçlendirir.

Kalsiyum zengini ve kemik dostu olan yoğurdun faydaları saymakla bitmez

Yoğurt kemikleri güçlendirerek osteoporoz riskini azaltır, bağırsak mikrobiyomunun dengelenmesine yardımcı olur. Mide için de oldukça faydalı olan faydalı mide bakterilerini besler ve sindirimi iyileştirir. Şişkinliği azalttığı bilinen yoğurt, sindirim sisteminin sağlığını destekler. Aynı zamanda tokluk hissi oluşmasına yardım eder. Protein açısından ise oldukça zengindir.

Sindirim sisteminin sağlığını destekler

Aynı zamanda güçlü bir probiyotik olan yoğurt, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip bir besindir. Gastrointestinal hastalıkların riskini azaltan yoğurt aynı zamanda ishal ve kabızlığı giderme noktasında da önemli bir kaynaktır.

İltihabı azaltır, bağışıklığı güçlendirir

Yine güçlü probiyotik etkisi ve hem vitamin hem de mineraller sayesinde yoğurt tüketmek vücuttaki iltihapları azaltarak bağışıklığın güçlendirilmesini sağlar. Bu durum vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardım eder.

Diş sağlığını korur

Düzenli yoğurt tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun takviyesi anlamına gelir. Bu da diş sağlığını koruyarak daha sağlıklı dişlerin önünü açar.

Kan basıncını düşürür, kalbe iyi gelir

Yine düzenli olarak yoğurt tüketmenin kan basıncını düşürerek kalp sağlığına iyi geldiği ve kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinir.

Cilt parlaklığını ve elastikiyetini artırır

Yoğurdun probiyotik gücü, birçok fayda sunduğu gibi cilt sağlığı konusunda da etkilidir. Özellikle cilt parlaklığını ve elastikiyetini artırıcı etki yapan yoğurt cildin daha genç gözükmesini sağlar. Aynı zamanda yoğurdun cildi daha genç gösterme etkisi de söz konusudur.

Çocuklar ve yetişkinler ne kadar yoğurt tüketmelidir?

Süt ve süt ürünlerinde tüketilmesi gereken miktar; yaş, cinsiyet ve fizyolojik duruma (büyüme ve gelişme dönemi, gebelik ve emzirme dönemi, yaşlılık vb) göre değişiklik göstermektedir.

1-3 yaş grubu çocuklar için 4 porsiyon/gün

4-6 yaş arası çocuklar için 3-4 porsiyon/gün

7-9 ve üzeri yaş çocuklar için 3 porsiyon/gün

10-18 yaş grubu çocuklarda 4 porsiyon/gün

Yetişkinler; günlük 3 porsiyon, 65 yaş ve üzeri bireyler ise 4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelidir.

Muhabir: Serenay Korkusuz