Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında 14 Ekim 2022'de 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin yaralandığı patlamaya ilişkin 7'si tutuklu 23 sanığın yargılandığı davada ara karar açıklandı.

(AA)

Bartın Ağır Ceza Mahkemesince Adliyede özel oluşturulan salonda yapılan duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ile taraf avukatları katıldı.

Adliye içi ve çevresinde kolluk kuvvetlerince geniş güvenlik önlemi alındı.

Geçen hafta 4 gün süren yargılamanın ardından ara verilen davanın ikinci celsesinin bugünkü bölümü, tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasıyla sürdü.

Sanık savunmalarının tamamlanması ve avukatlarının beyanlarının alınmasının ardından cumhuriyet savcısı, mütalaasını açıkladı.

Tutuklu sanıkların mevcut halinin devamını talep eden cumhuriyet savcısı, Ankara Barosundan gelen müşteki avukatlarının katılma taleplerinin reddini istedi.

Söz alan müşteki avukatları sanıkların ayrı müdafiler tarafından savunmalarının alınması, duruşma görüntü kayıtlarının kendilerine verilmesi, TTK Genel Müdürlüğü üst düzey yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulunulması, tutuklu sanıkların bu halinin devamı talebinde bulundu.

Müşteki avukatlarının ardından söz verilen tutuklu sanıklar da avukatlarının beyanlarına katıldıklarını ifade ederek, tahliyelerini istedi.

Duruşmada söz alan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, "ihmaller zincirinin ortaya çıkarılması ve adaletin tecelli etmesi için" Bartın Barosuna bağlı avukat olarak davaya katılma talebinde bulundu.

Sanık avukatları, cumhuriyet savcısının müvekkillerinin tutukluluk halinin devamına yönelik görüşüne katılmadıklarını belirterek, müşteki ve mağdur vekilleri dışındaki katılma taleplerinin reddini ve müvekkillerinin tahliyelerini, mümkün değilse en ağır adli kontrol şartları uygulanarak tahliyelerini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, işletme müdürü Selçuk Ekmekci, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu, başmühendis Mehmet Tural, kartiyelerden sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ile emniyet mühendisi Şahan Kahraman'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Her ayın 15'inde Amasra Müessesesine ait maden ocağında değerlerin normale dönüp dönmediğinin tespiti için kameralarla gaz ölçüm değerlendirmesi yapılmasını kararlaştıran heyet, CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu'nun davaya katılma talebinin reddine, müşteki vekillerinin katılma taleplerinin ise müştekilerin beyanı alındıktan sonra değerlendirilmesine hükmetti.

Duruşma, müşteki ifadelerinin alınması için 24 Temmuz'a ertelendi.