(Haber: Servet Gökçek) - Bolu Arı Yetiştiriciler Birliği’nin önünde gerçekleştirilen dağıtıma, Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Ar, Bolu Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı İsmail Ünalan ve üyeler katıldı.

Arı yetiştiricilerin kullanmış olduğu körünün, işlemler bittikten sonra içerisinde bulunan ateşin tam sönmemesinden kaynaklı çıkabilecek yangınları önlemek ve diğer illerdeki arıcılara da örnek olmak için Bolu Arı Yetiştiriciler Birliği Üyeleri yangın söndürme tüplerini aldı.

“Talepleri doğrultusunda yıl boyunca devam edeceğiz”

Yangın söndürme tüplerimi dağıtımı öncesinde Bolu Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı İsmail Ünalan, körüğü söndürürken oluşabilecek ilk kıvılcımı bertaraf etmek için aldıklarını belirterek, “Bolu ili Arı yetiştiriciler birliği olarak Tarım İl Müdürlüğümüz ile birlikte arıcılarımızın yangına karşı yangın söndürme programı yapıyoruz. Bölgemiz olarak, mevsim olarak yangının en zirve yapığı dönemdir. Bu dönemde arıcılarımız mutlaka körüğü yakmak zorunda kalıyorlar. Körünün içinde ateş var. Arılarla çalıştıktan sonra, işler bittikten sonra körünün içindeki ateşi bazen söndüremedikleri zaman oluyor. Buradan da yangınlar söz konusu oluyor. Geçen sene Kıbrıscık ilçesinde bir arıcımızın hem arıları hem de evi yandı. Dolayısıyla böyle bir olayla karşılaşmamak için birlik olarak, Tarım İl Müdürlüğü olarak da arıcılarımızın farkındalık yaratmak suretiyle ilk kıvılcımı bertaraf etmek için burada toplandık. 51 tane arıcımız ücretlerini yatırmak suretiyle 6 kg’lık yangın söndürme tüplerinin dağıtımını gerçekleştireceğiz. Diğer arıcılarımıza da talepleri doğrultusunda yıl boyunca devam edeceğiz.” dedi.

“Kıvılcımı ilk çıktığı anda söndürebiliyorsak söndürebiliyoruz”

Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Ar, arıcıların yangın konusundaki hassasiyetinden dolayı mutlu olduğu aktararak, “Bu sene anız yangınları bizim için çok önemli. Biz bunlarla ilgili gerekli tedbirleri, tabi biçerdöverler de çiftçilerimizler alıyoruz ama arıcılarımız da buna hassasiyet gösteriyor olması bizim için çok kıymetli. Çünkü görüyorsunuz, arıcılığın olmazsa olmazı körükler. Bu körüğü kullandığımız zaman küçük bir kıvılcımla büyük bir anız yangınına, oradan da büyük bir orman yangınına sebebiyet verebiliriz. Kıvılcımı ilk çıktığı anda söndürebiliyorsak söndürebiliyoruz. Başka türlü geri dönüşümü olmayan hasarlara sebep olabiliyor. Bil hassa Bolu gibi %65’i orman olan, gerçekten de tehlike arz eden, yangın içinde çok dikkatli olmamız gereken, tetikte olmamız gereken bir ilde Arıcılar Birliğimizin böylesine hassas bir konuda hassasiyet gösteriyor olması bizleri son derece mutlu etti. inşallah diğer illerimize de örnek olur.” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Ar’ın konuşmasının ardından Yangın tüpüyle ilgili Serkan Keskin tarafından eğitim verildi. Verilen eğitimin ardından 51 tane üyeye Başkan Ünalan ve Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Ar tarafından yangın tüpleri dağıtıldı.

Muhabir: Servet Gökçek