Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Cumhuriyetin 100’üncü yılında ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda kapılarını 8’inci kez teknoloji ve bilim meraklılarına açan TEKNOFEST 2023’e katılıyor.

Haber Merkezi

Paydaşları arasında BAİBÜ’nün de olduğu, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, bakanlıkların, kamu ve özel kuruluşlarının, akademik kurumların ve media şirketlerinin yer aldığı 125 kurumla gerçekleştiriliyor.

Festivalin ilk gününde standı Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Özyurt ziyaret etti.

BAİBÜ STANDINA GENÇLERDEN BÜYÜK İLGİ

Akademisyenler, teknoloji ve bilim meraklıları ve gençlerin büyük ilgi gösterdiği stantta, Mühendislik Fakültesi öğrencilerince tasarlanıp üretilen ve başta TÜBİTAK olmak üzere birçok prestijli yarışmada Üniversiteyi başarıyla temsil eden elektrikli aracımız Ayvaz Elektromobil sergileniyor.

Stantta ayrıca, Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Baysal Teknoloji Takımı’nca geliştirilen ve geleneksel yöntemlerle ulaşılamayan eğimli ve dağlık alanlarda tohumlama işlemi yapabilen Seedrone aracı da yer alıyor. Orman yangınlarında kaybedilen ekosistemi, ağaçlandırmaya elverişli alanlarda en kısa sürede yeniden oluşturma işlevi de olan Seedrone, Ayvaz’la birlikte festivalde ilgi görmeye devam ediyor.

Askeri ve sivil amaçlı nükleer radyasyon dedektörleri ihtiyacının karşılanmasını sağlayan teknolojilerin geliştirildiği merkezimiz NÜRDAM’da üretilen radyasyon dedektörlerinin tanıtımı yapılıyor. Sağlıktan teknolojiye, güvenlikten ülke sınırlarının korunmasına kadar birçok alanda kullanılan dedektörler, TEKNOFEST ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor.

TEKNOFEST 2023, Ankara Etimesgut Havaalanı’nda 3 Eylül Pazar günü akşamı sona erecek.