Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Milletvekili aday adayı olmak için görevlerinden istifa edecek.

Haber: Aslı Akış

2023 seçim hazırlıkları sürüyor. Türkiye seçim atmosferine girerken, kuşkusuz milletvekili aday adayları da merak konusu oluyor. Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, ilerleyen günlerde Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ederek CHP’den milletvekili aday adayı olduğunu resmen ilan edecek.

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu teşkilatından bu güne kadar iki isim ön plana çıkarak aday adaylığını açıklamıştı.

Belediye seçimlerini Tanju Özcan'ın kazanmasıyla birlikte Başkan Özcan'ın yardımcısı olarak göreve başlayan Rasim Özdemir de kararını verdi.  Özdemir, seçim takviminin belli olmasından sonra bu görevinden istifa ederek CHP'den milletvekili aday adaylığına müracaat edecek.

Rasim Özdemir’in, düzenleyeceği basın toplantısında aday adaylığını kamuoyuna resmen duyurması bekleniyor.

RASİM ÖZDEMİR KİMDİR?

Memur bir ailenin çocuğu olarak 1979 yılında dünyaya gelen Rasim Özdemir, baba tarafından Mudurnulu (Abant, Samat, Samsaçavuş), anne tarafından ise Göynüklüdür (Yeşilyazı Köyü).

Memur babasının tayinleri nedeniyle Bolu’nun dört bir tarafında eğitim gören Rasim Özdemir, ilk ve ortaokulu sırasıyla Kıbrısçık, Dörtdivan ve Göynük’te tamamladı.

Daha sonra lise eğitimi için ailesiyle birlikte Bolu merkeze gelen Rasim Özdemir, gençliğini Çakmaklar Köyü’nde geçirdi.

İş hayatında ise; 1997 yılında gazetecilik mesleğine başlayan Rasim Özdemir, Köroğlu TV’de muhabirlik, program sunuculuğu, haber sunuculuğu görevlerinde, Köroğlu Gazetesi’nde ise köşe yazarlığı, muhabirlik, editörlük gibi gazetecilik mesleğinin birçok alanında çalıştı.

2004 yılında kurulan Köroğlu Gazetesi’nin kuruluş aşamasında da bir fiil yer alan Özdemir, 2018 yılında kendi ajansını kurdu ve “boludabolu.com” web sitesiyle gazetecilik mesleğini sürdürdü.

Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümünü bitiren Rasim Özdemir, aynı alanda eğitimini sürdürmeyi tercih etmeyerek, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüne kayıt yaptırdı. Özdemir, bir taraftan eğitim hayatına, bir taraftan da meslek hayatına devam etti.

Siyasi hayatında ise; Cumhuriyet Halk Parti kökenli bir ailede büyüyen Rasim Özdemir, 2004 yerel seçimlerinde mevcut Belediye Başkanı Tanju Özcan ile birlikte Bolu Belediye Meclis Üyeliğine seçilerek 2009 yılına kadar bu görevini sürdürdü. Seçilme yaşının 25 olduğu o dönemde Rasim Özdemir Türkiye’nin en genç Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

Tanju Özcan’ın Belediye Başkan Adayı olduğu 2009 Yerel Seçimlerinde kontenjan meclis üyesi adayı olan Rasim Özdemir, bu seçimin kampanya yöneticiliğini de yaptı.

2011-2014-2018-2019 yıllarında yapılan seçimlerde Tanju Özcan ile birlikte hareket eden Rasim Özdemir, kazanılan 2019 seçimlerinin hemen ardından Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından Özel Kalem Müdürlüğü ve Belediye Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Yarıda bıraktığı eğitim hayatını tamamlayan Özdemir, kendi alanıyla ilgili Yüksek Lisans Eğitimini de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı.

Gazetecilik mesleği süresi boyunca sarı basın kartı sahibi olan Özdemir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı tarafından verilen ve ömür boyu kullanmaya hak kazanılan Sürekli Sarı Basın Kartının sahibidir.

İyi bir Boluspor taraftarı olan Rasim Özdemir bir dönem Boluspor Yönetim Kurulu Üyeliği, bir dönem de Boluspor Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bolu’da bulunan başta Bolu Gazeteciler Cemiyeti olmak üzere birçok STK’da üyeliği bulunan Özdemir evli ve 2 çocuk babasıdır.

Editör: Ahmet İshak GÜLEN