Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyeleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bir araya geldi. Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kübra Başarır, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Bolu Adliyesi’nde basın açıklaması yaptı.

Haber: Nilay Çelik

Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kübra Başarır, kadınların toplumda yaşadığı sıkıntılara değinerek; ‘’İçinde bulunduğumuz afet döneminde, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamamasının yarattığı sakıncalar, deprem felaketinden sonra çok daha vahim ve net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Afetin yarattığı mağduriyetler kadınların barınma, kıyafet, yemek ve hijyenik ihtiyaçlar ile nakdi yardımlara varana kadar yaşadığı eşitsizliklerin yanı sıra haklarına erişimin de imkânsızlaşması konusunda yaşanmaktadır’’ dedi.

‘’KADINLARIN HAKLARINA ERİŞİMİNİN GERİLEDİĞİNİ GÖRDÜK’’

Avukat Başarır, toplumsal cinsiyet eşitliğinden bahsederek, ‘’Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde kadınların haklarına erişimi için atılan adımların birer birer geriye gittiğine tanıklık etmek zorunda kaldık. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği temeline kurulu İstanbul Sözleşmesi için alınan yargı kararları, henüz oyuncaklarının ayırdına varamayacak kadar küçük yaşta bir kız çocuğunun sözde evlilik adı altında yıllarca istismara maruz kaldığının gün yüzüne çıkması, mevcut yasaları uygulamak yerine kadınları ayrıştırma amacı güderek yapılmak istenen Anayasa Değişikliği ve artarak devam eden erkek şiddeti nedeniyle katledilen onlarca kadın, hepimize haklarımızı korumak için daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini göstermiştir. Bu sebeple kadınların derinleşen mevcut sorunları karşısında hak savunucusu olarak biz kadın avukatlar toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemek için mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz’’ şeklinde konuştu.

‘’İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN YENİDEN YÜRÜRLÜĞE KONULMASINI TALEP EDİYORUZ’’

Başarır, İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurgulayarak, ‘’Bir kez daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı Yasa’ya dokunulmamasını, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe konulmasını, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların oluşturulmasını talep ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak; uzun mücadeleler sonucunda elde edilmiş kadın hak ve kazanımlarında kayba neden olacak her türlü girişimin karşısında olacağımızı bir kez daha ifade ediyor, kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz’’ dedi.