Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 378 dönüm büyüklüğünde olması planlanan Cumhuriyet Bahçesinin ilk etap çalışmalarının başlayacağını açıkladı. Özcan, “Burası Bolu’nun en büyük parkı olacak hatta bölgenin en büyük parkı olacak” dedi.

Haber: Oğuzhan Eke

Bolu’nun kuzeyinde bulunan boş arazide Cumhuriyet Parkı yapılması için Bolu Belediyesi tarafından çalışmalara başlandı. Parkın 1’nci etabının yapılacağı bölgede, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan basın açıklaması düzenledi.

Parkın 378 dönümlük bir arazi üstüne kurulacağını aktaran Özcan, çalışmaların iki etapta devam edeceğini açıklayarak, “Bir söz vermiştik. Karaçayır’da bir tarafı Çığırtkanlar Mezarlığının hemen güneyden başlayıp, Karacasu yoluna kadar devam eden, 378 dönümlük bir alan… Bu 378 dönümlük alana Cumhuriyet Bahçesi yapacağımızı söylemiştik. Bu konuda çok titiz çalıştık. 2 etaba böldük burayı. Kuzey bölümü, 113 dönüm. Güneydeki alan daha büyük… Yaklaşık 260 dönüm. Şimdi bu sene kısmet olursa proje ihalesi bitti. Bunu hayata geçirmek için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız. Başlıyoruz. Güney kısmının da altyapı, drenaj işini gerçekleştireceğiz. Çok büyük bir alan olduğu için hepsini birden bitirebilmemiz mülkün değil” dedi.

“ALANDA 2 TANE GÖLETİMİZ VAR”

Park içerisindeki göletlerde, su sporları yapılacağını aktaran Özcan, “Alanda 2 tane göletimiz var. Göletlerden bir tanesinin büyüklüğü yaklaşık 10 dönüm. Diğer küçük göletimiz de yaklaşık bin metrekare. Burada özellikle kano sporu yapacağız. Gondollar olacak. Burada bir adet kayıkhane binası olacak. Çocuk oyun alanları var. Çocuk oyun alanlarının içerisinde 3 bin 300 metrekarelik bir alanda macera parkuru. Çok farklı bir parkur olacak. Çocuklarla ilgili spor alanı koyduk. Çocuk oyun grupları için de 550 metrekare ki çocuk oyun grubu için oldukça büyük bir metrekare, bir de 1 kilometreden uzun bisiklet parkurumuz var. Ama asıl bisiklet alanımız güneye bağlanacak” ifadelerini kullandı.

“BAKTIĞINIZDA BÜTÜN PARKI GÖREBİLECEKSİNİZ”

Parkın sosyal donatılarına ilişkin de bilgi veren Özcan, “Göl manzaralı 810 metrekare büyüklüğünde, oldukça büyük bir restoran olacak. Yani ada gibi, Eskişehir Sazova’daki restorana benzeyecek.  2 adet kafeteryamız, bir tanesi büyük 240 metrekare kapalı alanı bir tanesi de 140 metrekare kapalı alanı olan iki tane kafeteryamız olacak. 6 adet atölye yapacağız. Burada seramik, ahşap, resim, el işi, marangoz işleri gibi, büyüklüğü 50 metrekare civarında olan her biri 6 tane atölyemiz olacak. Bütün bu alanı görebilmek için de bir gözlem kulemiz var burada. Yaklaşık 12 metre yüksekliğinde olacak. Oradan baktığınızda bütün parkı görebileceksiniz. Bir tane de aynısından güneyde olacak. Japon bahçesi yapıyoruz, 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde. Gölün çevresinde olacak. Bazı küçük törenlerin yapılabilmesi için 550 metrekarelik bir tören alanı bıraktık. Bazı gösterilerin yapılabilmesi için çim amfibimiz var, sahnesi de var. 350 metrekarelik alan sahne” diye konuştu.

“BÖLGENİN EN BÜK PARKI OLACAK”

Özcan, Bolu Cumhuriyet Parkı’nın bölgenin en büyüğü olacağının altını çizerek, “Burası Bolu’nun en büyük parkı olacak hatta bölgenin en bük parkı olacak. İstanbul dahil,  Eskişehir dahil, bu büyüklükte bir park yok. Sadece Ankara’da bundan daha büyük bir millet bahçesi var. Onun için bölgenin en büyük parkı olacak. Atatürk Orman Parkı’nın, yaklaşık 4 katı büyüklüğünde bir alan. İlk etabı bu yıl tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.