(HABER: YASİN CELAL TORUN)- Eğitim-iş Sendikası Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz, aracına konan bombalı saldırı sonucu elim bir şekilde katledilen Uğur Mumcu için 31. yılında bir mesaj yayınladı.

24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak’taki evinden çıkıp arabasına binen Gazeteci yazar Uğur Mumcu, arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda hayatını kaybetti. Eğitim-iş Sendikası Birleşik Kamu-iş Konfederasyonu Bolu İl Başkanı Erkan Korkmaz öldürülüşünün 31. Yılında Uğur Mumcu’ya saygıya andıklarını ifade etti.

Korkmaz, Uğur Mumcu'nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanmadığına dikkat çekerek; Cumhuriyet ve demokrasi mücadelesiyle ucunu sivrilttiği keskin kalemi, 24 Ocak 1993’te uğradığı suikastta kırıldı Uğur Mumcu’nun. Bu yiğit kalemi aramızdan ayrılışının 31. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

İlkeli ve cesur gazeteciliğin, tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin simge isimlerinden Uğur Mumcu, mafya ve siyaset ilişkisine, teröre, yolsuzluğa, kökten dinci akımlara karşı, somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle hayatını derin yapıların ortaya çıkarılmasına adamış, bu yapıların ortaya çıkmasından endişelenenler tarafından katledilmiştir. 12 Mart faşizminin ''Sakıncalı Piyadesi'' Uğur Mumcu’nun özelleştirmeler ile ekonomik kaynaklarımızın peşkeş çekilmeye başlandığı, etnik ve dinsel kimliklerin ''demokratikleşme'' adı altında ortaya atıldığı bir süreçte katledilmesi sıradan bir terör saldırısı olamaz . Artık şu çok iyi anlaşılmıştır ki, ister dinsel, ister etnik olsun her türlü terörün arkasında emperyalizm ve işbirlikçileri vardır. Bugün hala Uğur Mumcu'nun katledilmesinin üzerindeki sis perdesinin bilinçli olarak aralanmamasını bu çerçevede değerlendirmek gerekir.” şeklinde konuştu. 

“YOKLUĞU İLK GÜNKÜ GİBİ DERİN HİSSEDİLMEKTEDİR”

Geçmişte pek çok gazetecinin suikasta uğradığını anımsatan Erkân korkmaz;  “Bugün Türkiye’de 31 yıl öncesine göre değişen hiçbir şey yoktur. Bu bağlamda geçmişte Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Muammer Aksoy gibi aydınlarımız cinayetlerle susturulurken günümüzde emperyalizm ve AKP iktidarının saldırıları demokrasiden, laik eğitimden, cumhuriyet devrimlerinden yana olan örgütlere, gazetecilere, aydınlara karşı yapılmakta, hukuksuz yargılamalar ve faşizan baskılarla karşı karşıya bırakılmaktadır. Eserlerinin elden ele, fikirlerinin kulaktan kulağa geçiyor olması, Mumcu'nun katledilerek bile susturulamadığının ispatı olsa da, bu kara günlerde yokluğu ilk günkü gibi derin hissedilmektedir. Bugün Uğur Mumcu gibi gerçeğin anlatıcılarına ihtiyaç duyuyorsak, hakikati ortaya çıkartmaya uğraşırken yargı sopasıyla sindirilmeye çalışılan gazetecilere sahip çıkmamız şarttır” dedi.

“KATİLLERİNDEN ELBET BİR GÜN HESAP SORULACAK”

Korkmaz, katillerden mutlaka bir gün hesap sorulacağının da altını çizerek; “Çünkü ne mutlu ki bu ülkede hâlâ Mumcu'nun izinde olan gazeteciler vardır. Ve O'nun dediği gibi: “Bir kalem susar, yerini bir başkası alır. Bu kalemler tükenmez. Ne kelepçeler, ne demir kapılar, ne iddianameler ve ne de beş yıldan yirmi yıla uzanan hapis cezaları, bu kalemleri korkutamadı, bundan sonra da korkutamaz!” Eğitim-İş olarak Uğur Mumcu’nun ve diğer devrimci aydınlarımızın katillerinden elbet bir gün hesap sorulacağına yürekten inanıyor ve cinayetler, hukuksuzluklar, yolsuzluklar karşısında suskun kalmayacağımızın bilinmesini istiyoruz.” İfadelerine yer verdi.                                 

Editör: Ebru Buket EKE