(Haber: Oğuzhan Eke) - Kuraklığa maruz bırakılan Bolu kayınlarının, susuzluk ve kuraklığa karşı dayanıksız olduğu ortaya çıktı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Akademisyenleri Sümeyra Işık Çakmakçı ve Sinan Güner tarafından “Kuraklık stresine maruz bırakılan doğu kayını orijinlerinde bazı stres parametrelerinin araştırılması” isimli araştırma makalesi yayımlandı. Araştırma kapsamında Bolu, İstanbul ve Zonguldak ve Giresun Orman Bölge Müdürlüklerinden 2021 yılında kayın tohumu temin edildi.

FİDANLAR KURAKLIĞA MARUZ BIRAKILDI

Tohumlar, özel tüplerde yetiştirilerek, 2023 yılının Temmuz ayından itibaren kuraklık stresine maruz bırakıldı. Kuraklık testi 15 gün boyunca; günde 1 sulama, 2 günde 1 sulama ve hiç sulamama şeklinde gerçekleştirildi.

BOLU KAYINI TESTİ GEÇEMEDİ

Kuraklığa maruz bırakılan fidanlardan yaprak örnekleri alınarak inceleme yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda Bolu ve Giresun fidanlarının kuraklığa dayanıklılığının düşük olduğu görüldü.  Zonguldak’ın kuraklık direncinin daha yüksek olduğu, İstanbul’dan alınan örneğin ise kuraklığa karşı dayanımı en yüksek tür olduğu belirtildi.

İSTANBUL KAYINI ÖNERİSİ YAPILDI

Yayımlanan araştırma sonucunda, “Yaşanabilecek olası bir kuraklıkta, kuraklık şiddetinin çok ciddi olmaması durumunda, İstanbul orijinli Doğu kayını tohumlarının varlıklarını sürdürebilecekleri bu çalışma ile ortaya konulmuştur” denildi.

Editör: Oğuzhan EKE