(HABER: NİLAY ÇELİK) - Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından ileride yaşanabilecek olası depremler ile ilgili paylaşımda bulundu. Bolu’nun listede ön plana çıkması korkuttu.

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğu gerçeği göz ardı edilmemesi gerekirken, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın paylaşımı acı gerçeği bir kez daha hatırlattı. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen iki büyük depremin izleri silinmeye çalışırken, canlı fayların üzerinde bulunan illerimizde de tedirginlik giderek artıyor.

Ercan, sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımında Türkiye’de ileride görülebilecek olası depremlerin şiddetlerini ve yerlerini açıkladı. Listede, Bolu ve Çanakkale'de olabilecek depremin şiddeti ise ürküttü. Paylaşımında, Türkiye'de hangi ilde kaç şiddetinde deprem olacağı tahminini açıkladı. Ercan illeri ve oluşabilecek depremleri tek tek saydı.

Listeye göre Bolu ve Çanakkale‘ de 7.5 büyüklüğünde olası deprem gerçekleşebilir.

Gerçekleşmesi muhtemel en şiddetli 3 deprem yeri ve şiddeti; Bolu: 7.5, Çanakkale 7,5, Aydın: 7.3

Gerçekleşmesi muhtemel en düşük 3 deprem yeri ve şiddeti; Batman: 6.5'den küçük, Bayburt: 6.5'den küçük, Bilecik: 6.5'den küçük

Gerçekleşmesi muhtemel depremler ve yerleri;

Adana: 7.1

Adıyaman: 6.9

Aksaray: 6.5

Amasya: 7.3

Ankara: 6.6

Antalya: 7.0

Ardahan: 6.5

Artvin: 6.5

Aydın: 7.3

Bartın: 6.7

Batman: 6.5'den küçük

Bayburt: 6.5'den küçük

Bilecik: 6.5'den küçük

Bolu: 7.5

Burdur: 7.0

Bursa: 7.1

Çankırı 7

Çanakkale 7,5

Çorum 7,1

Denizli 7

Diyarbakır 7

Düzce 7,3

Edirne 6,5