Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen ve Bolu’da da 11 bin 204 adayın katıldığı iki gün sürecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumu başladı. Adaylar, kimlik kontrollerinin ardından salonlara alındı. Bazı öğrenciler son dakikada yetişmeye çalıştı.

YKS’nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) maratonu, bütün Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da saat 10.15'te başladı.

Bolu’da İzzet Baysal Ortaokulunda sınava girecek adaylar ve velileri, sabahın erken saatlerinden itibaren okulların önünde toplandı. Adaylar, sınava giriş belgeleri ve kimlikleri kontrol edilerek sınav salonlarına alındı.

Adayların yanlarında yalnızca üzerinde etiket bulunmayan su şişesi bulundurmalarına izin verildi.

Sınıflara yönelen öğrenciler okul sıralarında, veliler ise okul çevrelerinde ter dökmeye başladı.

Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı.

Sınava ikinci kez girdiğini ifade eden Bülent Kızılay; “İkinci defa bu sınava girişim. Bir daha üniversite okumak için giriyorum. Hedefler belirsiz herkese başarılar dilerim. Sınava güzel hazırlandık. Zor bir yıl oldu benim için. Hem işte çalıştım hem de derslere çalıştım. Şu an bir hedefimiz yok, bakalım ne gelecek” şeklinde konuştu.

Torununu sınava getiren Emine İlhan; “İki yıllık üniversite okudu torunum. İki yıllık daha okuyacağını söyledi. Heyecanlıyız. Dışarıdan dualarımızı ediyoruz çocuklarımız için” ifadelerine yer verdi.

BOLU’DAN 11 BİN 204 ADAY KATILIYOR

Adaylara, Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 olmak üzere toplam 120 soru sorulacak ve 165 dakika süre verilecek. TYT'ye Bolu’dan 11 bin 204 aday katılırken, sınav 39 sınav merkezinde uygulanıyor.

YKS maratonunun yarın gerçekleştirilecek ikinci oturumu da saat 10.15’te başlayacak. Alan Yeterlilik Testinde adaylara toplam 160 soru yöneltilerek 180 dakika süre tanınacak. Sınavın üçüncü oturumu olan Yabancı Dil Testi de yarın saat 15.45’te başlayacak ve adaylara 80 soru için 120 dakika süre tanınacak.

SONUÇLAR 17 TEMMUZDA AÇIKLANACAK

ÖSYM takvimine göre YKS sonuçları 17 Temmuz 2024'te açıklanacak.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesine, ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle ulaşabilecek.

Muhabir: Aslı Akış