(HABER: ASLI AKIŞ- SERVET GÖKÇEK) - Bolu'da, Çıkınlar Mahallesi 1361 Sokak üzerinde bulunan bir parkta gece saatlerinde çocuk oyun gruplarının yanmasıyla ilgili kundaklama şüphesiyle soruşturma başlatıldı. Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık sözcüsü Rasim Özdemir ve İtfaiye Müdürü Hüseyin Kazlı da parka gelerek incelemede bulundu.

foto galeri gif-2

Yangını söndüren Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, parktaki oyun aletlerinin kundaklanmış olabileceği ihtimalini değerlendirerek yetkililere bildirdi. Bunun üzerine Bolu belediyesi yetkilileri, konunun araştırılması için polis ekiplerine ihbarda bulundu.

Olay yerine gelen polis ekiplerinin bölgedeki çalışması sonrasında  oyun guruplarını kaldırdı.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir de çocuk parkındaki yakılan oyun gurupları önünde açıklamada bulunarak, parkın kundaklanmış olabileceği yönündeki görüşlerini bildirdi. Öte yandan Özdemir, "Bu kentin çocukları bunu yapamaz, bu şekilde yakması imkansız" dedi.

“BU KENTİN ÇOCUKLARI BUNU YAPMAZ”         

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Sözcüsü Rasim Özdemir, yakılan çocuk parkında zararın büyük olduğuna dikkat çekerek; “Yakılmış olan parkımızı görüntülediniz. Gece saatlerindeki görüntüyü de itfaiyemiz çekti. Bu görüntü bana ilk geldiğinde bu kentin çocukları bunu yapamaz, bu şekilde yakması imkansız dedim. Hatta kimliğinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazan kimse bunu yapamaz. Çünkü hepimizin ödediği vergiler tarafından yapılmış bir park ve her birimizin katkısı çok büyük. Bu parkta yaklaşık bir milyona yakın zarar var.” diye konuştu.

“BELLİ Kİ ÖZELLİKLE KUNDAKLANMIŞ”

İtfaiye ekipleriyle yapılan görüşmelerde, parkın kundaklanmış olabileceği yönündeki izlenimlerini de aktaran Özdemir; “İtfaiye ekiplerimizle görüştüm ve bu parkın bu şekilde bir vatandaş eliyle odun, çıra yakması gibi bir sebepten dolayı yanmasının imkansız olduğunu söylediler. Belli ki burası özellikle kundaklanmış. Yani oyun parkına yanıcı bir madde İle büyük bir ihtimalle benzin dökülerek tamamının yanması sağlanmış. Şöyle bakarsak oyun grubundan hiçbir eser kalmamış. Tamamı yanmış. Bu oyun grubumuz TSE standartlarındaki bir oyun grubu. Yani öyle kolay kolay tutuşması, yanması imkansız. Ancak çok güçlü bir yanıcı madde kullanılmasıyla yanabilecek bir parkımız” şeklinde konuştu.

“KİM YAKMIŞ OLABİLİR?”

Özdemir, konunun araştırılması için gerekli raporların tutulduğunu ve emniyetin de konuyu inceleyeceğini belirterek; “Tabii şimdi soru bunu kimin yaktığıyla ilgili. Biraz önce söylediğim gibi bu kentte yaşayan vatandaşların, çocukların bu parkı yapması imkansız.  Özellikle bilinçli bir şekilde yapılmış. Kim yakmış olabilir? Aklıma bir şey gelmedi. İtfaiye müdürlüğümüz ve Park Bahçeler Müdürlüğü olarak raporumuzu tuttuk. Emniyetimizde gerekli araştırmaları yapacak. Büyük bir ihtimalle çevredeki güvenlik kameralarından konuyu araştıracak, kimlerin yaktığı ortaya çıkacak” ifadelerine yer verdi.

“YENİ OYUN GURUPLARI TAKILACAK”

Zarar gören oyun gruplarının hemen yenisiyle değiştirileceği ve parkın yeniden düzenleneceği açıklayan Rasim Özdemir; “Hiçbir anlam veremiyorum Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bunu yakma ihtimalinin olmadığını düşünüyorum gerekli araştırmalar sonrasında ortaya çıkacak. Arkadaşlarımız yanan oyun guruplarını kaldıracaklar yerine hemen yenisi konulacak. 112’ye çöp yangını şeklinde ihbar gelmiş, itfaiyemiz hemen olay yerine intikal etmiş. Buradaki, oturma gurubunun ucunda da yanık var. Çok güçlü bir yanıcı madde dökülüp bilinçli bir şekilde yandığı gözüküyor zaten.” Dedi.

Editör: Servet GÖKÇEK