(Haber Merkezi) - Girişimci Esra Erbay, Bolu Teknokent'te hazırladığı projelerle 'elektronik çöp' haline gelen eski cep telefonu ekranlarını yeniden kullanılabilir hale getiriyor. KOSGEB desteklerinden istifade ederek yıllık 240 bin adet ekran üretiyor.

 Akıllı telefonların, kolay kırılabilen ve elektronik atığa dönüşen ekranlarının, geri kazanım metoduyla yeniden üretilmesi amacıyla faaliyete geçirilen şirket, Viyana’da eğitim görürken ufak bir tamir atölyesinde başlayan hayalin ilk adımı olarak Esra Erbay tarafından 2020 yılında Bolu’da kuruldu.

EKRAN ÜRETİM TESİSİ

Elektronik atıkların ülke ekonomisi için yük olduğunu, elektronik atığı değerlendirmede en iyi yöntemin üretmek ve geri kazanım sağlayıp onu yeniden kullanmak olduğunu belirleyen firma, ülkemizde bu ekranları toplayarak kendi tesislerinde işleyip, ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor. 11’den az ya da çok katmandan oluşan kırık ekranların toplanıp kendilerine gelmesinden sonra bu katmanların içinde katma değeri en yüksek olan LCD kısmını alan firma üzerine yarı mamuller ekleyerek ve üretim bandına sokarak cep telefonu ekranı yapıyor. Türkiye'de kurulan cep telefonu yenileme merkezleri ile de çalışan firma, son tüketiciye de ya bayileri aracılığıyla ulaşıyor ya da büyük kısmını ihraç ediyor. Bu firmaların değiştirdikleri ekranların orijinal olması için aynı zamanda ürün temin ediyor.

KALİTEDEN ÖDÜN VERMİYOR

Ürünlerini piyasa sunan ve WIPO ile Avrupa’da, TPE ile Türkiye’de tescilli bir marka haline gelen şirket, Bolu Teknokent’te süreç geliştirme üzerine Ar-Ge faaliyetlerinde bulunarak yıllık 240 bin adet ekranı, makine gücü ve insan marifetiyle üretilebiliyor. Cep telefonu ekranı ve bataryanın ara ürün olması, kalitesinin uygulayıcı teknikerin zamanı ve riskiyle eşgüdüm değerlendirilmesinin gerekliliğin farkında olan firma, Fixist uygulayıcı servis hizmetlerinde ve ekran üretimindeki tecrübesiyle malzeme kalitesinin etkisini bilerek tekniker meslektaşlarına sunduğu ürünlerde bu hassasiyete azami önem gösteriyor. Fixist, teknikerlerin hatalı ürünlerle yeniden montaj süresinin ve yeniden sökme-takma riskinin farkındalığı ile ürünlerinde kalitede en üst seviyeyle hizmet veriyor.

HEDEF DAHA ÇOK İHRACAT

Ürettikleri ekranların yaklaşık yüzde 90`ını yurt dışına gönderen firmanın, ihracat yaptığı ülkelerin başında Hong Kong geliyor. Aynı zamanda Çin`de bir üretim ofisi ve Avrupa`da da bir lojistik merkezi mevcut. Firma, bu konuda çalışmalarını hızlandırarak Hong Kong pazarına toptan, Avrupa pazarına da perakende satışları yapıyor. Yeni üretim, yani sıfırdan üretimin yapıldığı Türkiye'de 'Çin Orijinal' adıyla da anılan 'Kaliteli Yan Sanayi' anlamındaki imalatlarını Çin'deki ofislerinde yapan firma, sıradaki hedefini Amerika olarak hedefliyor.

Editör: Oğuzhan EKE