(Haber: Oğuzhan Eke) - Bolu’ya, tilkiler için havadan kuduz aşısı yemi atılacak. Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü vatandaşlara uyarıda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bolu dâhil 9 ilde kuduza karşı havadan aşı çalışması yapacak. Eskişehir’den kalkacak bir uçak, 12 Temmuz ve 26 Temmuz tarihleri arasında Bolu ve çevre illerde gökyüzünden ağız yoluyla kullanılan bir aşıyı belirlenen bölgelere atacak. Belirtilen tarihler aralığında, hava koşullarına göre aşı atımı Bolu’da da yapılacak. Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, doğaya bırakılacak canlı aşıların vatandaşlar tarafından bulunabileceğini de belirtti. Konuyla ilgili uyarı metni yayımladı.

“AŞI AĞIZ BOŞLUĞUNA YAYILACAKTIR”

Canlı aşının tilkiler için olduğu belirtilerek, "Aşı tilkilerde  ağız yoluyla kullanılan canlı bir aşıdır. Tilkiler oldukça uzak mesafelerden bile aşılı yemin kokusunu alabilirler. Tilki yemi yerken dişleri ile aşının içinde bulunduğu kapsülü patlatacak ve aşı ağız boşluğuna yayılacaktır. Aşının buradan tüm vücuda yayılması neticesinde hastalığa karşı bağışıklık  oluşacaktır” denildi.

“BİR YERE DOĞRU AYAĞINIZLA İTİN”

Aşı yemi insan tarafından bulunulursa, dokunulmaması gerektiği belirtilerek, “Eğer halen bütünlüğü bozulmamış bir aşı yemi ise onu diğer kişilerin göremeyeceği bir yere doğru ayağınızla itin. Aşı yeminin kendisi insan sağlığına zararlı değildir fakat dokunmamak en iyisidir. Ayrıca insan kokusunun sinmesi aşı yeminin tilkiler için çekiciliği azaltır” ifadelerini kullandı.

“AŞI KAPSÜLÜNE DOKUNMAYIN”

Aşıya dokunulması durumunda sağlık kuruluşuna başvurulması istenerek, “Aşı kapsülüne dokunmayın. Aşı güvenlikle ilgili çok sayıda testten geçmiş olmakla birlikte canlı virüs içeren bir aşıdır, bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu durumda yapılacaklarla ilgili çok açık öneriler geliştirilmiştir. Kapsülle temas eden kişilerin önce kapsülle temas eden vücut bölgelerini su ve sabunla yıkamaları ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir” açıklaması yapıldı.

“SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURULMASI GEREKİR”

Aşılı yemin kedi ve köpeklerde bir etkisinin olmadığının altı çizilerek, “Aşı özellikle tilkiler için geliştirilmiştir. Aşılı yemi köpek ve kediler yerse bir tehlike bulunmamakla beraber bu hayvanlar sizleri yalarsa vücudun temas eden bölgesinin derhal su ve sabunla yıkanarak en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir” bilgisi verildi.

AŞIYI ÇOCUKLAR BULURSA NE OLACAK?

Kuduz aşısının, çocuklar tarafından bulunmasına dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Aşı, insan dışındaki primatlarda test edilmiştir ve aşılı yemin içinde bulunan dozdan çok daha yüksek dozlarda bile güvenli olduğu görülmüştür. Ancak tüm canlı aşılarda, hele de çocuklar söz konusu olduğunda, çok dikkatli olmak gerekmektedir. Endişelenecek konu çocuklar aşılı yem bulduklarında daha da kötüsü açılmış bir aşı kapsülü bulduklarında bunu her zaman ebeveynlerine söylememeleridir. Çocukların aslında neyle temas ettiklerinin bilinmesi her zaman büyük önem taşımaktadır; Bütün halindeki aşı yemine mi ki bunun hiçbir tehlikesi yoktur, yemin içindeki aşı kapsülünün içine mi, yoksa delinmiş bir aşı kapsülüne mi temas edilmiş? Risk değerlendirmesi için önem taşıyan bir konu da temasın tarihidir temas tarihiyle aşıların dağıtım tarihleri arasında kaç gün geçmiş? Muhtemel risk, artan zamanla beraber hızlı şekilde düşüş gösterir. Çok küçük çocuklar ebeveynlerine herhangi bir temas durumunu söyleyemedikleri gibi, her şeyi ağızlarına götürürler.”

“İMHA İÇİN VETERİNER HEKİME GÖTÜRÜN”

Aşıya karşı uyarıda son olarak şu ifadelere yer verildi:

 “Dikkat edilmesi gereken nokta, aşı yemlerinin aslında dağıtılmadıkları yerlere getirildikleridir. Bazı hayvanlar yemleri farklı yerlere taşırlar. Halka yönelik kampanya bu nedenle çok önemlidir. İnsanların bu yemlerin ne olduklarını ve yerde bırakılmaları gerektiğini bilmelidir. Yemleri bahçelerinde bulmaları halinde, yerden alarak direk temastan kaçınarak almalılar. Bir eldiven veya plastik bir torba ile alın ve imha edilmesi için bir veteriner hekime veya sağlık tesisine götürün.”

“BÖYLE BİR VAKA RAPOR EDİLEMEMİŞTİR”

“Avrupa'da 250 milyondan fazla yem dağıtılmasına ve (ciddi sonuç doğurmaksızın) bir çok insanın yemle teması rapor edilmesine rağmen böyle bir vaka rapor edilmemiştir.”

Muhabir: Oğuzhan Eke