Bolu’daki kadın kooperatifi temsilcileri, Kadın Kooperatiflerine Teknik Gezi Projesiyle Zonguldak’ın Devrek ilçesindeki S.S.Devrek Güneşi Kadın Kooperatifi’ni ziyaret etti.

Haber: Nilay Çelik

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Özel İdaresi Destekli “Kadın Kooperatiflerine Teknik Gezi Projesi” kapsamında Bolu’da faaliyet gösteren kadın tarımsal kalkınma kooperatifi ortakları, Zonguldak’ın Devrek ilçesinde faaliyet gösteren S.S.Devrek Güneşi Kadın Kooperatifi ziyaret etti.

Yapılan teknik geziye Bolu Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Hasan Taş, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şubesi Müdürü Hasan Şen, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi Müdürü Nuray Karatepe, teknik personeller, Mengen İlçesi Merkez Kooperatifi yetkilisi ve S.S.Demirciler Gelincik Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları genç kadın çiftçilerden oluşan geniş bir katılım sağlandı.

Çalışmaya ilişkin bilgi veren Tarım ve Orman Bolu İl Müdürü İzzet Murat, “Bu ve benzeri geziler ile kadın kooperatifçilerimizin ufkunu genişletmek, yeni teknolojilerle buluşturmak, yeni fikirler edinmesini sağlamak, kooperatifçilik bilincini geliştirmek, kooperatifler arası işbirliğini teşvik etmek, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu geliştirmek, ürün çeşitliliğini artırarak, ortak üretim ve pazarlama imkanlarını geliştirmek, ülkemizde örnek kadın kooperatiflerinin başarılarını yerinde görmek, birlik beraberliğin gücünü hissettirmek, kooperatifçilerin özgüvenlerini artırmak temel amacımız olmuştur” dedi.

“TEKNİK GEZİ KADIN KOOPERATİFLERİ İŞ BİRLİĞİNE ÖRNEK OLABİLİR”

Murat, yapılan gezinin kadın kooperatifleri iş birliğine örnek olabileceği konusunda istişare ederek, “Devrek İlçesi’nde faaliyet gösteren Devrek Güneşi Kadın Kooperatif yetkilileri ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Verim gezi ekibimizi karşılamış sonrasında kooperatifin satış ofisine ziyaret gerçekleştirilmiştir. Burada kooperatif Başkanı Saniye Uysal, kooperatiflerinin kuruluş hikayesi ve satış ofisindeki ürünler hakkında bilgi vermiştir. Demirciler Gelincik Kadın kooperatifi başkanı ile karşılıklı sohbet eşliğinde bilgi alışverişinde bulunup bu teknik gezinin kadın kooperatifleri iş birliğine örnek olabileceğini söylemişlerdir” diye konuştu.

“BOLU’YA DAVET EDİYORUM”

Ortakların misafirperverliğine değinen Murat, “Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, İl Müdür Yardımcısı Hasan Akçaalan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Engin Hasan Sarı da ziyarete nezaret ederek, kooperatifin faaliyet bölgesinde olan Dedeoğlu köyüne gidilerek eski köy ilkokulunun ve lojmanının dönüştürüldüğü kooperatifin imalathanesi gezilmiştir. Kooperatif ortakları burada gezi ekibimize coğrafi işaretli ürünlerinden olan beyaz baklava, cevizli kömeç, gözleme, reçel çeşitleri, erişte çeşitlerinin imalatlarını yerinde görme fırsatı sunmuştur. Kendilerine misafirperverlikleri için gezi kafilemiz ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Kendilerini de ilimize davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Zonguldak İl Müdürü Cemalettin Çataklı Devrek Güneşi Kooperatifine yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, kadın kooperatiflerinin dayanışması açısından örnek teşkil ettiğini belirtti.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hasan Taş kadın kooperatiflerinin Türkiye açısından önemini vurgulayarak her iki kooperatifle de gurur duyduklarını, örnek çalışmalarının girişimci kadınlara öncülük edeceğini ifade etti.

ddccbbaa