SES Bolu Şube Yönetim Kurulu adına Şube Eş Başkanı Özkan Üstün, doğanın tüm canlıların ortak yaşam alanı olduğunu vurgulayarak, insanların da diğer canlılar gibi bu dünyanın sadece bir sakini olduğunu hatırlattı.

Üstün, artan şehirleşme ve mega inşaat projelerinin (barajlar, otoyollar, yeni yerleşim alanları, AVM’ler, turizm bölgeleri, şehir hastaneleri vb.) doğa üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Bu projelerin, tarım arazileri ve ormanların yanı sıra tarihi ve kültürel varlıkların yok olmasına yol açtığını belirtti.

 “DİĞER TÜM CANLILAR GİBİ DÜNYANIN SAHİBİ DEĞİL SAKİNİYİZ”

Hayvanların son dönemde özgür yaşamlarına müdahalenin arttığına dikkat çeken Üstün; “Doğa sadece insanların değil, bitkiler, hayvanlar dahil tüm canlı ve cansız varlıkların doğasıdır. Biz insanlar, diğer tüm canlılar gibi dünyanın sahibi değil sakiniyiz. Gün geçtikçe artan şehirleşmeyle birlikte Mega inşaatlarla (baraj, otoyol, yeni yerleşim alanları, AVM’ler, turizm bölgeleri, şehir hastaneleri vb.) toprakların-tarım alanlarının işgal edilmesi, ormanların, tarihi ve kültürel varlıkların hızla yok edilmesi kapitalist uygarlıkların tarih boyunca doğaya ve içindeki tüm canlılara tahakkümlerinin sonucudur.

DOĞAYA MÜDAHALE İNSANLIĞIN FELAKETİNİ GETİRİYOR”

Doğaya bu kadar müdahale pandemide gördüğümüz gibi insanlığın da felaketini getirmektedir. Doğal yaşam alanlarında hızla büyüyen kentler özellikle hayvanların yaşam alanlarını da ortada kaldırmıştır. Kentlerde evcilleştirilen ve sokağa bırakılan ya da zaten doğal yaşam alanları yerine kendilerine sadece sokakları bıraktığımız hayvan dostlarımızın yaşamları üzerinde sürekli yeni kararlar alınmaktadır. Hayvanların özgür yaşamlarına müdahale son dönemlerde gittikçe artmaktadır.” Şeklinde konuştu.

 HAYVAN HAKLARINA YÖNELİK YENİ YASA TASARISINA TEPKİ

Özkan Üstün, yasa tasarısının insani olmadığını vurgulayarak; “Türkiye’de de durum benzerdir. Yeni çıkarılmak istenen yasayla sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması gündeme gelmektedir. Yani acısız öldürme yöntemi. Buna da acısız bir şekilde “insani koşullarda” yaşamlarına son verilmesi denilmektedir. “İnsani koşullarda” lafı bile insanın doğadaki tüm canlılara tahakkümünü ortaya koymaktadır. Doğayı paylaşan canlı türü olan insan bir başka canlının yaşam hakkına müdahaleyi hangi hakla kendine reva görmektedir. Sorgulamamız gereken asıl konu budur.

Doğal ortamlarına el koyduğumuz diğer canlılara yönelik bu yasa tasarısı insani değildir. Olsa olsa sömürgeci, tahakkümcü kapitalist insana ait gaddarca duyguların açığa çıkarılmasıdır” ifadelerine yer verdi.

“BU GADDARLIKTAN VAZGEÇİN”

Doğanın diğer canlılarla paylaşıldığını hatırlatan Üstün, yasa yapıcılara seslenerek; “Bu gaddarlıktan vazgeçin, tüm canlıların yaşam hakları vardır. Madem doğal alanları biz talan ettik, sömürgeleştirdik o zaman hayvan dostlarımıza yeni doğal ortam içinde beslenme ve barınmalarını da esas alacak bir şekilde çalışmalar yapılması zorunludur” diye konuştu.

“DOĞANIN SAĞLIĞINI VE YAŞAMA HAKKINI KORUYACAĞIZ”

Doğanın ve içindeki tüm canlıların sağlığını ve yaşama hakkını korumak için mücadele edeceklerini belirten SES Bolu Şube Eş Başkanı Özkan Üstün; “Bu yasayı derhal geri çekin. Bu alanda çalışma yapan veteriner örgütleri, hayvan hakları savunucuları ile birlikte bilimsel yöntemleri esas alacak düzenlemeler ve uygulamalara başlayın. İçindeki tüm canlılarla birlikte doğanın sağlığını ve yaşamak hakkını korumak için mücadele edeceğiz.” dedi.

Muhabir: Aslı Akış