(HABER MERKEZİ)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay kararını tanımaması nedeniyle, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi’nin bugün olağanüstü gündemle toplanacağını ve aday açıklamasına ilişkin toplantının da önümüzdeki haftaya ertelendiğini açıkladı.

CHP Parti Meclisi’nin bugün (4 Ocak) 200’ün üzerinde belediye başkanı adayını açıklaması bekleniyordu. Özgür Özel, Anayasa’nın askıya alındığı gerekçesiyle aday açıklamayacaklarını duyurdu.

“Olağanüstü gündemimiz Anayasa’ya karşı darbe girişimidir”

Özgür Özel, yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar dün AYM kararını hiçe sayan dolayısıyla Anayasa'yı askıya alma anlamına gelen bir darbe girişiminin son perdesi oynandı. Bu şartlar altında CHP olarak bugün yapılacak MYK toplantımızın ardından yapılan PM toplantımızın özel gündemle toplanacağını dün bir sosyal medya paylaşımıyla duyurmuştum. Bugün bizden bir belediye başkan adayı ve yerel seçimlere yönelik herhangi bir şey duymayacaksınız” dedi.

“MYK’mızın ve Parti Meclisimizin olağanüstü gündemi içinde bulunduğumuz anayasaya karşı darbe girişimidir” diye konuşan Özel; “CHP’nin toplumsal muhalefetle birlikte bundan sonraki yol haritasını konuşacağız. Önümüzdeki hafta içinde belirlenecek bir günde bugünkü gündemle Parti Meclisimiz yeniden toplanacaktır.” İfadelerine yer verdi.

CHP'de yeni adayları belirleneceği PM toplantısının 28 Aralık’ta yapılması planlanıyordu. Ancak Irak’ta Pençe Kilit Harekatı'nda 12 askerin yaşamını yitirmesi nedeniyle toplantı ertelenmişti.

Editör: Ebru Buket EKE