Cumhurbaşkanı seçiminde ismi kesinleşen 4 aday için itiraz süreci sona erdi.  Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Cumhurbaşkanı seçimi kesin aday listesinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından cumhurbaşkanı adayları için propaganda dönemi başladı.

YSK’nın, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin cumhurbaşkanı kesin aday listesine yönelik kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Kurul tarafından alınan karara göre, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, 114 bin 661 imza toplayan Muharrem İnce, 111 bin 508 imza toplayan Sinan Oğan cumhurbaşkanı adayları oldu.

Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için yarın YSK’de kura çekimi yapılacak.

ADAYLAR BAĞIŞ TOPLAMAK İÇİN DÖVİZ HESABI AÇTIRABİLECEK

YSK'nın Cumhurbaşkanı adaylarının bağış almasına ilişkin kararı da Resmi Gazete'de yer aldı. Karara göre, adaylar bağış toplamak amacıyla döviz hesabı açtırabilecek.

PROPAGANDA SÜRECİ BAŞLADI

Öte yandan 14 Mayıs seçimlerine ilişkin propaganda dönemi bugün başlıyor. Süreç 13 Mayıs'ta sona erecek. Bu süreçte, ilçe seçim kurullarının belirleyeceği alanlar dışında toplu propaganda yapılamayacak.

Yollar, mabetler, kamu binaları ve tesisleri de propaganda yapılamayacak alanlar içinde olacak. Fakülteler, öğrenci yurtları ve kampüsler ile yurt dışı ve gümrük kapılarında propaganda gerçekleştirilemeyecek.

Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda gerçekleştirilemeyecek.

Cumhurbaşkanı Adayları ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak propaganda yapabilecek.

Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçeler de kullanılabilecek. Propaganda için dağıtılacak malzemelerin üzerinde Türk bayrağı ve dini ibareler bulunamayacak.

Hiçbir suretle hediye ve eşantiyon dağıtımı gerçekleştirilemeyecek. Vatandaşların elektronik adreslerine, telefonlarına görüntülü veya sesli, yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak.

SEÇİM YASAKLARI

4-13 Mayıs tarihleri arasındaki propaganda serbestliği döneminde bazı seçim yasakları devreye girecek.

Buna göre, 10 günlük süreçte, kamuoyu araştırmaları, anketler ve tahminler paylaşılamayacak.

Bakanlar ve milletvekilleri seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak.

Bakanlar ve milletvekilleri ile aday olması halinde görevde bulunan Cumhurbaşkanı ile diğer adayların seçim propagandası gezilerine hiçbir memur katılamayacak.

Bu dönemde açılış ve temel atma gibi törenlerin düzenlenmesi yasak olacak.