Bolu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Abdullah Danışman, bu hafta sonu YKS sınavına girecek olan gençlere seslenerek, yaklaşık bir yıl süren yoğun bir çalışma programı içerisinde sınava hazırlandıklarını belirterek, sınavın hayatlarına hareket ve renk katacağını vurguladı.

Bu hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım başladı. Yoğun ve yorucu bir hazırlık sürecinin ardından sınav heyecanı yaşayan öğrencilere başarılar dileyen Bolu İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Abdullah Danışman gençlerin varlığının kendileri için değerli olduğunu ayrıca hiçbir sınavın kişinin değerini belirlemek için yapılmadığını söyledi.

“VARLIĞINIZ BİZLER İÇİN DEĞERLİDİR”

Dr. Danışman, sınavlara bir öğrenme ve öğrendiklerini deneyimleme süreci olarak bakmanın, başarıya katkı sağlayacağına inandığını ifade ederek; “Değerli Gençler; Bir yıla yakın bir zamandır yoğun bir çalışma programı içerisinde bu hafta sonu gireceğiniz YKS sınavına hazırlandınız. Bu sınavlar, deneyimleriniz ve hayatınıza yön verecek seçimlerinizin küçük bir parçası olarak yaşamınıza hareket ve renk katacak. Sınavlara öğrenme ve öğrendiklerinizi deneyimleme süreci olarak bakmanız, eminim ki başarınıza katkı sağlayacaktır. Şunu bilmenizi isterim ki, varlığınız bizler için değerlidir ve hiç bir sınav sizin değerinizi belirlemek için yapılmaz. Sınavları öğrenme ve öğrendiğinizi ölçme yolculuğu olarak düşünmeniz, kaygı seviyesinin azalmasında faydalı olacaktır” şeklinde konuştu. 

SINAV GÜNÜ İÇİN TAVSİYELER

Sınav günü ve öncesindeki birkaç gün boyunca normal rutinin bozulmamasını öneren Dr. Danışman; “Sınav günü ve şu bir kaç günde her zaman ne yapıyorsanız onu yapınız.  Uykunun, öğrendiklerinizi kalıcı hafızaya kayıtta önemli bir etken olduğunu unutmayın.  Sınav günü kahvaltınızda kan şekerinizi hızla yükseltip sonrasında düşürmeyecek şekilde yumurta, peynir, süt ve benzeri protein içeriği yüksek gıdalar tercih edin.  Gıda ile ilgili allerji ve intoleransı olanlar, seçimlerini kendilerine iyi gelen gıdalardan yana kullanmalı. Yeni gıdalar deneyip sağlık sıkıntısına neden olma riskine girmeyelim. İçecek olarak çay ve kahve gibi uyarıcı etkisi olan içeceklere ihtiyacınız olmayacak. İçecek seçiminizi yaparken içeriğin ve miktarın sınav süresince veriminizi etkileyeceğini unutmayın. Temiz ve sağlıklı su tüketmeniz tavsiyem olacaktır” ifadelerini kullandı.

STRES VE KAYGIYLA BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI

Sınav sırasında stres ve kaygı yaşayan öğrencilere nefes egzersizi önerisinde bulunan Danışman; “Sınav zamanı stres ve kaygı yaşarsanız nefesinize odaklanın ve burnunuzdan aldığınız derin nefesi bir müddet tuttuktan sonra aldığınız süreden daha uzun bir sürede vererek ve bunu da birkaç kez tekrarlayarak kaygınızı azaltıp sınava tekrar odaklanabilirsiniz” dedi.

“ÇABALAR MUTLAKA KARŞILIĞINI BULACAKTIR”           

Abdullah Danışman, mesajının sonunda gençlere moral ve motivasyon vererek; “Sevgili gençler bu zamana kadar eksiklerinizi görme ve eksikliklerinizi ölçmek için verdiğiniz emekler, gösterdiğiniz çabalar mutlaka karşılığını bulacaktır. Sonuç ne olursa olsun kaybetmek yok. Ya kazanırsınız ya da öğrenirsiniz ve sizler sonuç ne olursa olsun değerlisiniz. Bolu İl Sağlık Müdürü olarak sınava girecek tüm gençlerimize başarı ve sağlık diliyorum. Yüce Allah’tan emeklerinizin size başarı olarak dönmesini temenni ediyorum.” şeklinde sözlerini noktaladı.

Muhabir: Aslı Akış