(HABER: YASİN CELAL TORUN)-  Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Belediye Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü öncülüğünde döşenen yeni su hattı ve iki noktada kurulan basınç yönetim odaları sayesinde Dayıoğlu Mahallesinin düşük su basıncı probleminin ortadan kaldırıldığını söyledi.

Gerede Dayıoğlu Mahallesindeki yüksek katlı binalarda bir süredir yaşanan su basıncının yetersizliği sorunu nüfusun artması ile birlikte daha da büyümüştü. Vatandaşlardan gelen talepler üzerine Belediye Başkanı Mustafa Allar’ın talimatıyla ekipler harekete geçti.

Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, ekiplerin çalışmaları hakkında bilgiler vererek; “Dayıoğlu Mahallemizdeki Hayrettin Demiralp Caddesi ile Avaroğlu Caddesi arasında kalan tüm sokaklar, Bağkur evleri ve Göl Bölgesinin su temini Esentepe yamacında bulunan 100 m³ kapasiteli depomuzdan yapılmaktaydı. 100 m³’lük depomuza hem çok yük biniyor hem de Dayıoğlu Mahallesinin üst kesimlerinde bulunan binaların üst katlarına düşük basınç nedeniyle su az veriliyordu. Ayrıca alt kesimlerde yüksek basınç nedeniyle de su patlakları oluşuyordu. Yaptırdığımız çalışma ile ekiplerimiz Köroğlu Caddesi üzerine 4 adet vana yerleştirdi. Köroğlu Caddesi’nin doğusunda kalan bölge 100 m³’lük depodan su almaya devam ederken, batısında kalan bölgeye yeni bir şebeke hattı döşenerek 800 m³’lük ana depodan su temini sağlandı. Her iki bölgenin giriş noktalarına basınç yönetim odaları inşa edildi. Böylece 100 m³’lük deponun yükü hafifletilmiş, basınç yönetim odaları sayesinde de Dayıoğlu Mahallemizin her noktasına uygun basınçta su verilebilir duruma getirildi” ifadelerini kullandı.

“SU BASINÇ PROBLEMLERİNİ GİDERMEYİ HEDEFLEMEKTEYİZ”

Kalan diğer mahallelerdeki su basınç problemlerini gidermeyi hedeflediklerini de belirten Allar; “Suyun basınç ve debisi otomasyon ile uzaktan takip edilebilirken otomasyon sistemi ile tüm kuyu, depo ve terfi hatlarımız uzaktan izlenebilir hale getirildi. Su kayıp ve kaçaklarında önüne geçilmiş oldu. Diğer mahallelerimizde de aynı uygulamayı yapmayı ve su basınç problemlerini gidermeyi hedeflemekteyiz. Çalışmaların projelendirmesi ve uygulanması kapsamında özveri ile çalışan Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ve ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.

YAKLAŞIK 20 LT/SN SU KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLMİŞ OLDU

İlçede Nisan ayının başlarında başlayan su kayıp ve kaçakları önleme çalışmaları kapsamında ekonomik ömrünü tamamlamış olan ana depoların yerine 1 adet 1000 m³’lük ve 2 adet 100 m³’lük kapasiteli yeni su depolarının yapımı bitme aşamasına gelirken ana hatlarda ve ara sokaklarda akustik dinleme cihazlarıyla gece dinlemeleri yapılarak 50 den fazla su kaçağı tespitleri yapılmış ve yaklaşık 20 lt/sn su kaybının önüne geçilmiş oldu.

Editör: Burhan YEŞİLTAŞ