(Huri Afacan) - Eğitim -Bir-Sen Bolu 1 Nolu Şube üyeleri ara tatil fırsatını değerlendirerek Balkan ülkelerine kültürel bir gezi düzenledi.

Kafile başkanlıklarını Şube Başkanı Ahmet KOÇAK ve Şube Başkan Yardımcısı İlker Hotoglu'nun yaptığı gezide, 80 kişilik kafile ile 8 günde 9 ülke ziyaret edildi.

Geçmişte uzun yıllar Osmanlı hâkimiyetinde kalan Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Yunanistan ziyareti sırasında pek çok tarihî eser ve önemli mekanlar ziyaret edildi.

Ulusal ve yerel rehberlerin eşlik ettiği gezinin, Bosna Hersek, Makedonya ve Kosava bölümlerinde Osmanlı'dan kalan, atalarımızın izini taşıyan camiler, köprüler, külliyeler geziye katılanlar tarafından büyük bir dikkatle incelendi, notlar alındı, fotoğraflar çekildi.

Yaklaşık otuz yıl önce bağımsızlıkları için büyük bir mücadele veren Bosna Hersek'te tarihi Mostar Şehri ve Köprüsü, Alperenler Tekkesi ziyaret edildi. Başkent Saraybosna'da şehirde otuz yıl önce yaşanan savaşın izleri atılan her adımda fark edildi.